САЩ се борят с Куба с 95-90 за победа в квалификациите за Световната купа на ФИБА

• САЩ - Куба Box Score
  • Допълнителни цитати
  • Резултати/график от квалификационния турнир за Световната купа на ФИБА в Америка
  • Фото галерия

Побеждавайки разстроената Куба (0-1) 11-6 над крайното 3:40, САЩ (1-0) откриха квалификационната игра на Световната купа на ФИБА с упорита победа с 95-90 в неделя в Чихуахуа, Мексико. САЩ ще завърши квалификационния прозорец за Световното първенство една игра в понеделник от 21:00 часа. EST срещу домакин Мексико (1-0). Мексико победи Пуерто Рико (0-1) с 90-86 във финала на група D в неделя вечер. Играта САЩ-Мексико ще се предава на живо в Twitch.

Двукратен страж на звездите на НБА Исая Томас (свободен агент) завърши с високи за САЩ 21 точки, включително критичен 3-указател с оставащи 13,3 секунди в играта, за да подкрепи победата на САЩ. Би Джей Джонсън (Lakeland Magic) добави 16 точки при стрелба с 3 точки 4 от 7, Брайън Боуен II (Айова Уулвс) допринесе с 16 точки и добави най-добрите девет борби за отбора, докато Джъстин Андерсън (свободен агент) отбеляза 10 точки.

„Беше страхотен мач, беше труден мач за нас. Не играхме перфектно, но ние спечелихме и това е крайната цел, и просто ще се поучим от тази вечер, “, каза Томас. „Знаеш, че просто останахме на това, ние просто останахме курса на играта. Придържахме се към плана на играта, и ние спечелихме. Ние сме развълнувани от победата, но също така сме развълнувани да надграждаме и да играем още по-добре утре.”

САЩ стреляха 49,3% от терена и 41,7% (15-36) от 3 точки, но Куба се противопостави, като направи 51,4% от ударите си от терена и 40,0% (10-25) от 3 точки. САЩ имаха предимство 42-33 на чашата.

„Отдайте чест на Куба. Мислех, че ни го донесоха, каза старши треньорът на САЩ Джим Бойлън . „Те бяха готови да играят. Физичността им съвпада с нивото им на умения тази вечер. Те стреляха добре топката, те преместиха топката.

„Имахме добра седмица на подготовка. Подготвили сме се за тези моменти, и бяхме организирани и той (Исая Томас) направи огромна игра, голяма пиеса, “, каза Бойлен за критичния 3-указател на Томас. „Мислех, че той направи няколко страхотни игри в края. Не само ударът за 3 точки, но основната терена е нещо, върху което сме работили до края на мача.”

Изоставяне с 10-3, САЩ бяха принудени няколко пъти да се борят, за да останат в обсега на Куба.

Американците поведоха с 22-21 след тройка от Боуен, но Куба приключи първата четвърт с серия 16-5, за да поведе с 37-27 през втората четвърт.

САЩ откриха втората строфа с серия 14-4, която изравни резултата 41 всички със 7:27 до игра. Водещи с 52-51 в края на втората четвърт, Съединените Щати., след последователни 3 точки от Завиер Симпсън (Оклахома Сити Блу) и Боуен и а Уил Дейвис II (свободен агент) джъмпер, отиде в съблекалнята напред 60-53.

Куба, въпреки това, не показа признаци, че позволява на САЩ да разчупят играта, и след като надмина американците с 24-13 през третата четвърт, Куба поведе със 77-73 с глава в последните 10 минути на мача.

САЩ изостанаха с 80-73, но 3 точки от Боуен и Томас, бяха последвани от традиционна игра на Томас за три точки, а САЩ се върнаха напред с 82-80.

Притежавайки малко предимство от една точка, 85-84, Джонсън изцеди четвъртата си тройка в мача с оставащи 2:44, за да увеличи преднината на САЩ до 88-84. Куба вкара гол и направи 88-86 с 1:14 до игра, но Томас потопи късо плаване в лентата, за да изтласка САЩ напред 90-86 с оставащи 55 секунди.

Джасиел Риверо от Куба, който отбеляза най-високите 34 точки, направи играта с две точки още веднъж, след като отбеляза с 34 секунди до игра.

Томас отговори за последен път за САЩ, източване на 3-pointer с оставащи 13,3 секунди. Риверо остави резултата от мача неизвестен, след като отбеляза офанзивни борби с 6,3 секунди до края, оставяйки резултата 93-90.

Джонсън беше фаулиран при последващия пас при влизане и след като спокойно пропусна и двата опита за свободни хвърляния с 5,2 секунди, показващи на часовника, американците спечелиха.

„Просто оставайки с него, “, каза Джонсън, когато го попитаха какъв е ключът към спечелването на победата. „Те ни дадоха най-добрия шанс и понякога отборите се отказват в тези моменти. Мисля, че свършихме добра работа, като не им позволихме да ни измъкнат от нашата игра, и ние се съсредоточихме върху това, което трябва да направим, и по-нататък направихме няколко големи игри и спечелихме.”

Асистиращият Бойлен са опитни баскетболни треньори на САЩ Отела Харингтън и Тай Елис .