Правила за лакрос

Лакрос е отборна игра, при която топката се предава между съотборници с помощта на пръчка с мрежа или мрежа в единия край. Произхожда от индианските общности, където е бил използван като тренировъчна площадка за племенни воини и датира от почти хиляда години. Може би си спомняте приятелска игра на лакрос, която се провежда във филма „Последният от мохиканите“, в който Даниел Дей Луис играе звезда, и в ранната му форма понякога имаше хиляди играчи от двете страни, борещи се за победа.

Тъй като ранните версии на играта бяха засвидетелствани и документирани от френски йезуитски мисионери, тя придоби популярност и беше кодифицирана за първи път в Канада през 1867 г. Съвременната игра е бърза, неистов контактен спорт, който изисква играчите да носят подплата и каски – гледка, на която без съмнение мохиканците биха се смели от сърце. Тук ще се съсредоточим върху полевия лакрос (за разлика от по-рядко срещаните вариации на бокс лакроса и интеркроса).

Обект на играта

Целта на играта е подобна на много отборни спортове, включващи топка, а именно да стреляте тази топка в противниковата врата повече пъти, отколкото те правят към вашата. Пръчката за лакрос (или „крос“) може да се използва за улавяне, носете и подавайте топката с намерението да спрете опонентите си да придобият владение.

Когато противниковата страна има топката, отборът на защитата може да се опита да ги изземе, използвайки своите пръчки (срещу пръчки на противника) или тела.

Играчи и оборудване

Всеки отбор се състои от десет играчи:един вратар, трима защитници, трима халфове и трима нападатели.

Пръчките за лакрос са разделени между „къси“ и „дълги“ пръчки. Първият трябва да е с дължина между 40 и 42 инча, а вторият - между 52 и 72 инча, чиято глава трябва да бъде не по-малка от шест инча и не повече от 10 инча в най-широката си точка. Вратарската пръчка може да бъде с дължина между 40 и 72 инча и до 15 инча ширина. Не повече от четирима играчи имат право да носят дълга пръчка (с изключение на вратаря).

Топката е изработена от твърда гума и е с диаметър около осем инча. Следователно се изисква носене на каски, докато мундщуци, подложки за раменете, препоръчват се подложки за ръце и ръкавици.

Точкуване

За да отбележи гол, отборът трябва да задвижи топката от своята пръчка за лакрос във вратата, така че да пресече изцяло голлинията. Нарушенията – като например влизане на играч в „гънката“ преди топката да пресече голлинията – ще доведат до отхвърляне на гола.

Спечелване на играта

Отборът победител е просто този, който е вкарал най-много голове в рамките на времевата рамка на играта. Ако резултатите са равни след изтичане на времето за игра, може да последва допълнителен период на продължения за внезапна победа, в който първият отбор, отбелязал гол, става общ победител.

Правила на лакроса

• Лакрос се играе на игрище с размери 110 ярда дължина и 60 ярда ширина, с цели в двата края с размери шест фута на шест фута. Целта е заобиколена от кръгла „гънка“ с диаметър 18 фута. Играч не може да вкара гол от рамките на споменатата гънка. Теренът е разчленен от линията на полузащитата.
  • Продължителността на играта е разделена на четири четвърти, всеки от 20 минути. Отборните тайм-аути могат да бъдат обявени от всяка страна, през което времето за игра ще бъде на пауза.
  • Всеки играч носи пръчка или „кръст“, като до четирима носят дълга пръчка (52-72 инча), а останалите носят къса пръчка (40-42 инча).
  • Играчите, които извършват нарушения – като офсайд или държане на противник – се наказват с изпращане в наказателното поле за определен период от време, обикновено 30 секунди или една минута.
  • Мачовете започват (и се подновяват след прекъсвания за голове и в началото на всяка четвърт) с лице в лице. По време на вдигане играч от всяка страна поставя пръчката си хоризонтално до топката, докато съдията не изсвири, в който момент играчите се бият за притежание на топката.
  • След като отборът придобие владение на топката, той трябва да гарантира, че топката преминава отвъд линията на полузащитата в рамките на 20 секунди, за да насърчи бърза игра.