Естер Ледечка | Сноубордист зашеметява света, като печели злато за ски Super-G

Когато сноубордистката Естер Ледека стигна до дъното на ски Super G пистата в Пьонгчанг, тя си помисли, че хронометристите са се махнали. „Мислех, че това трябва да е някаква грешка, че ще сменят времето с други“, каза тя. Но това, което тя четеше, не беше грешка. Чешкият сноубордист току-що спечели златния медал в едно от най-големите разстройства в историята на олимпийските ски.

Нейната победа се смяташе за толкова малко вероятна, че американската телевизия NBC вече беше обявила надпреварата за австрийката Анна Вейт, призив, на който те трябваше да отвърнат смущаващо. В тяхна защита това беше най-дългият от далечните изстрели. Ледечка влезе в състезанието, без никога досега да е завършвала в топ 20 на Световна купа по ски. Тя дори не притежаваше чифта ски, на които се състезаваше – тя ги беше взела назаем от американската алпийска звезда Микаела Шифрин.

Но независимо от обстоятелствата, това беше невероятен подвиг на умение. Сред скиорите, които тя победи, беше не друг, а Линдзи Вон, която завърши на шесто място. И така, как в крайна сметка един сноубордист спечели първото място в една от най-престижните ски дисциплини?

Очевидно Ледека винаги е била умела както със ски, така и за дъска, но тя започна да се състезава в състезанието по ски от Световната купа едва през 2016 г.

Преди това тя беше съсредоточила по-голямата част от времето и усилията си върху паралелен гигантски слалом (PGS) – състезателната дисциплина на сноуборда. Това е събитие, в което тя е много успешна, като спечели множество златни медали от Световната купа и две световни първенства през 2015 и 2017 г.

На хартия има прилики между двата спорта – и двата включват плъзгане по заснежени хълмове с висока скорост. Но това е мястото, където приликата свършва. Както каза Ед Лий от BBC:„Това е като бадминтон и тенис. Макар че теорията е една и съща, стратегията и техниката са полярни противоположности.”

Ледека завърши седма на олимпиадата в Сочи в PGS, но след като се зае със ски състезанията, влезе в тези игри решена да се състезава както на една дъска, така и на две – ставайки първият човек, който някога е правил това.

Тя със сигурност ще бъде в спор, когато дамският PGS стартира в четвъртък, но никой - най-малко самата Ледека - не очакваше тя да бъде изправена на върха на подиума преди това. Изражението на лицето й, когато видя това време, без съмнение ще бъде един от най-трайните и обаятелни образи на тези игри.

Страдате от наистина лош случай на олимпийска треска? Ще се радвате да чуете, че обединихме усилията си с Ubisoft, хората зад „Steep:Road To The Olympics“, за да ви предоставим най-доброто отразяване на действието в ПьонгЧанг.

Докато много от нас никога няма да се доближат дори до опита за превключване на троен корк 1440 Octo в реалния живот, благодарение на магията на видеоигрите и по-специално ' Steep:Road To The Olympics', тази възможност е много по-близка, отколкото си мислите.

Вземете добавката STEEP &The Road To The Olympics в изданието STEEP:Winter Games. Наличен сега