Арсенал 2-1 Челси Шест неща:Великолепен Мертезакер

Слава за артилеристите – bbc.co.uk

След бурна кампания, Арсенал спечели третата си ФА Къп за четири години благодарение на победата с 2-1 над шампиона на Висшата лига Челси. Но какво научихме от играта?

Командващият старт на Арсенал

От първата свирка, Арсенал беше на преден крак. Арън Рамзи и Гранит Джака доминираха в централните зони, Алекс Окслейд-Чембърлейн изглеждаше блестящо, докато Дани Уелбек ръководеше каналите. Алексис Санчес показа добро движение от ляво и отбеляза гол в петата минута при противоречиви обстоятелства. След момент на консултация реферът отмени своя асистент, който взриви офсайд срещу чилиеца.

Муден Челси

През първите 18 минути, Отборът на Антонио Конте изглеждаше неузнаваем от този, който доминираше във Висшата лига. Натискането им беше разчленено, причинявайки огромна разлика между на хартия двама от най-добрите борбени полузащитници в света, Н’Голо Канте и Неманя Матич. Впечатляващият Месут Йозил използва тази разлика със страхотно движение отдясно и лобът му един срещу един принуди изчистването от вратата от Гари Кейхил, преди Уелбек да удари дограмата с глава от корнер.

Постоянно подобрение

Играта стана по-равна след първите 18 минути. Матич се качи по-нагоре по терена и видяхме повече от Еден Азар, който накара Педро да стреля. Диего Коста можеше да бъде по-смел да атакува няколко центрирания, но той изпревари Роб Холдинг, принуждавайки твърдо блокиране от Дейвид Оспина. В кулминацията от край до край до половината, Арсенал също имал своите моменти на почивката, Ударът на Джака е спасен от Тибо Куртоа.

Сешоарът Conte

Резонно е да се предположи, че страстният италиански треньор е разговарял с играчите на Челси на почивката. Единственият път, когато играха с интензивността, която очакваме от тях, бяха първите 15 минути на второто полувреме. Те атакуваха често отдясно с добра комбинация между Виктор Мозес и Педро, последният стреля широко на 59 минути. Коста се отказа с централните защитници повече и Канте видя удара му, отразен към вратаря, когато Челси изглеждаше по-уверен във владението. Те бяха надминати само от няколко отлични блокове от Начо Монреал и Пер Мертезакер, който започва първата си състезателна игра от 13 месеца.

Късна драма

Феновете на Челси призоваха за дузпа в 68-та минута, когато Моузес изглежда падна при предизвикателство. Повторенията показват, че не е имало контакт от Чембърлейн, но оправдавайки решението на рефера да изгони крилото за гмуркане и второ нарушение с отсъдена жълтост. 10-те мъже на Челси изравниха, когато отклоненото усилие на Коста скочи покрай заподозрян Оспина, който имаше добра игра до този момент. Арсенал обаче спечели победител, когато резервният Оливие Жиру хвърли красиво центриране, което беше кимнато от Рамзи, тъй като дуото, което комбинира за финалния победител през 2014 г., повтори трика.

Какво означава

След първите 18 минути, Челси не беше толкова зле, колкото някои предполагаха, като се има предвид, че играха последните 22 с 10-мъже. Въпреки това, те не отговаряха на високите стандарти, които си бяха поставили в кампанията във Висшата лига. Артилеристите заслужиха победата и въпреки че този блог все още вярва, че клубът се нуждае от промяна това лято, това е дебат за друг ден. Арсенал спечели ФА Къп 13 пъти, повече от всеки клуб в Англия. След трудна кампания, те и техният мениджър заслужават момента на слънце.