Наградни фондове на Световната купа на UCI | Колко пари правят планинските колоездачи по спускане и BMX състезатели на турне?

Актуализация:  След срещата на Управителния комитет на UCI в Берген на 18 септември 2017 г. беше обявено подобрение в наградния фонд за планинско колоездене, като наградният фонд на Световното първенство нарасна от €6,000/£5,300 на €10,000/£8,900 и потът на Световната купа се увеличава от €3,950/£3,500 до €6,500/£5,700 на състезание.

————-

Колко пари правят спускащите планински колоездачи да спечелите спирка на Световната купа на UCI по планинско колоездене или Световното първенство през 2017 г.? А какво да кажем за BMX състезатели от серията UCI Supercross?

Мъже пътно колоездене разбира се е най-големият въртящ се за пари в света на две колела. Нека първо да разгледаме набързо числата там, само за да можете да получите фигура, преди да се гмурнете в фигурите за спускане и BMX.

Известно е, че големи имена като Крис Фрум, Алберто Контадор, Марк Кавендиш и Питър Сейгън правят 3 000 000 британски лири годишна заплата – и това е преди наградните фондове.

Победителят в Тур дьо Франс през 2016 г. (Крис Фрум) спечели 500 000 евро или около 417 000 паунда. Второто място в Тур дьо Франс междувременно печели 200 000 евро, а третото – 100 000 евро. След това гледате на €70,000 за четвърто място, което пада до €3,800 за 10-то. Общият размер на наградите, раздадени на Tour 2016, беше €2,295,850.

Това са големи пари – но за сравнение, Анди Мъри спечели £2 милиона за спечелването на Уимбълдън през 2016 г., а бившият нападател на Ман Юнайтед Карлос Тевес, в момента най-добре платеният футболист в света, печели смешните £615,000 на седмица, играейки за Шанхай Шенуа в китайската суперлига.

Разликата в заплащането на половете при шосейното колоездене е изключително лоша. Звездата на Team GB Лизи Армитидж преди това призова за въвеждане на минимална заплата в женското колоездене, нещо, което Браян Куксън обеща по време на изборния си период. Британската състезателка по велосипеден крос Хелън Уайман говори в началото на 2015 г. за несъответствието, като изтъкна Обиколката на Фландрия като пример; където водещите жени Елиза Лонго Боргини спечели 1213 евро, а победителят при мъжете Александър Кристоф спечели 20 000 евро.

През 2016 г. Tour de Yorkshire стана най-доходоносното единично състезание в света за жени колоездачки. Първото място за еднодневното състезание всъщност надвишава това, което се предлага в Tour за мъжете през трите дни. Паричната награда за жената победител в Tour de Yorkshire беше 20 000 евро/15 628 британски лири, което очевидно стана възможно благодарение на спонсорството от Asda и телевизионното отразяване на събитието на живо.

AVIVA Women’s Tour и RideLondon GP, ​​също във Великобритания, също са едни от най-добре поддържаните състезания в женското колоездене.

И така, ако това са видовете фигури, които гледаме при шосейното колоездене, какви са статистическите данни при планинското спускане и в света на BMX състезанията?

Има еднакво заплащане за начало в тези UCI събития, което е страхотно. Нека погледнем малко по-отблизо.

Ето първо статистиката за планинските колоездачи. Те вземат повече от BMX състезателите за индивидуално събитие от Световната купа, въпреки че средно има много по-малко пари за грабване, отколкото в BMX, което възнаграждава последователността през целия сезон и представянето в Световното първенство.

Колко пари правят планинските колоездачи по спускане?

В планинското колоездене UCI въведе еднаква заплата през 2013 г. както за олимпийските игри по бягане (XCO), така и за събитията по спускане. XCO и спускането имат съвпадащи наградни фондове за събития от Световната купа и Световното първенство.

Ако завършите на първо място на събитие по спускане или XCO World Cup през 2017 г., ще вземете €3750. Второто място ви носи €2,100, а третото ви носи €1,250. Отива нататък до 10-то място, което печели €200.

Изплащането е общо 10 100 евро за елитна категория на събитие от Световната купа; така че 10 100 евро да бъдат разделени между най-добрите мъже и 10 100 евро, които да бъдат разделени между най-добрите жени.

Юношите взимат вкъщи 200 евро за първо място в състезание за Световна купа, 130 евро за второ, 100 евро за трето и така нататък до 20 евро на 10-то място, за да похарчат за малко сладкиши и литрова бутилка Sprite.

Ако спечелите цялостната серия на Световната купа на елитно ниво, ще вземете допълнителни €5,161. Второто място е 3 548 евро. Третият получава €2,581, четвъртият €1,935 и петият €1,290, преди да падне под хилядата и места 6-10, всички получават допълнителни €968.

Общата чанта за мъже и жени за гащеризона тогава е 19 355 евро.

Междувременно една победа на световното първенство на елитно ниво ще ви спечели много конкретни €2,333. Второто място носи €1333, а третото €667. Общият награден фонд, раздаден на елитните рангове, е съответно €4,333. Юношите взимат 267 евро за първи, 167 евро за втори и 100 евро за трети.

Разгледайте диаграмата по-долу за пълната разбивка на парите по места в състезанията за Световната купа на UCI и Световното първенство.

Разбира се, някои състезатели получават заплащане и от отбори и спонсори, по-специално от големите имена. Напускането на Арън Гуин от Specialized през 2015 г. беше добре разгласено като идващо след разногласия относно това колко струва звездата. Сега той кара за YT.

„YT ме оцени и ми позволи да изградя екип при мои собствени условия“, каза тогава Гуин. „Те бяха готови да ми платят това, което вярвах, че трябва да ми бъде платено.“

Не е евтино да пътуваш по света, карайки сериала, и както виждаш от парите от наградите, ако не си сигурен, че ще правиш подиуми (а условията на спирка първа в Лурд показват, че никога не можеш да бъдеш разбира се) и нямате спонсор или подкрепа, за да платите за пътуването, хотела и т.н. може да е риск да се разпръснете сами.

За спечелване на Световна купа:  €3,750 (общ награден фонд от €10,100)

За спечелване на цялостната серия на Световната купа:  €5,161 (общ награден фонд от €19,355)

За спечелване на Световното първенство:  €2333 (общ награден фонд от €4333)

Колко пари правят BMX състезатели байкъри?

Серията BMX състезания Supercross – еквивалентна на серията от световната купа по спускане по планинско колоездене – също може да се похвали с еднакво заплащане за мъжете и жените, въпреки че беше много по-скорошно допълнение, идващо едва през 2016 г.

Ще забележите, че има средно повече пари в UCI BMX състезанията отколкото в планинското спускане. Интересно е обаче, че серията BMX Supercross награждава атлети по-малко от спускане или XCO за индивидуална победа в Световната купа, поставяйки много повече акцент върху възнаграждаването на цялостното представяне и успеха на Световното първенство.

За победа в обиколката на BMX Supercross, ще видите как победителят взима €2500. Това е с повече от 1000 евро по-малко от победа в спускане. Втората отнема 1500 евро, следвана от 1000 евро на трето място за BMX-ите.

В общото класиране на сериите обаче има огромни €10 000 за грабване за победителя, като €6000 за второ и €4000 за трето, което намалява до €1900 за четвърто място.

Пълният пот за едно събитие на Световната купа е €7,400 за мъже и жени всеки, и €30,600 за общия пот всеки. Предлагат се и пари в брой за тези, които отпаднат в полуфиналните етапи на тези събития.

Световното първенство по BMX състезания и състезанието по време предлагат равно заплащане за мъжете и жените от 2013 г. насам.

На Световното първенство през 2017 г. победителите при мъжете и жените ще вземат съответно €5000, повече от двойно повече от световния шампион по спускане или XCO.

Второто място грабва €3,000, 3-то взема €2,000, точно до осмо място, което отнема €400. Общият пот за мъже и жени от елитно ниво тогава е 13 500 евро за финали и допълнителни 925 евро за тези, които заминават на полуфиналната фаза съответно за мъже и жени.

Юношите също получават вкъщи. Младшият победител банкира €1800, с 1200€ за втори и 900€ за трети. Потът за юноши е 5850 евро за мъже и жени, с допълнителни 650 евро разпределение между тези, които излязат на полуфиналите.

За спечелване на Световна купа:  €2,500 (общ награден фонд €7,400)

За спечелване на Световното първенство:  €5,000 (общ награден фонд от €13,500+)