САЩ, жени, победиха Вирджинските острови на САЩ с 97-46, за да се класират за полуфинал на FIBA ​​AmeriCup

• Box Score
• Цитати
• Фото галерия
• График и резултати

САЩ (4-0) лесно победиха Вирджинските острови на САЩ (1-5) 97-46 в четвъртък следобед в четвъртфиналите на FIBA ​​Women's AmeriCup в Roberto Clemente Coliseum в Сан Хуан, Пуерто Рико. Победата изведе САЩ до полуфиналите, и гарантирано завършване в първите четири, САЩ също така спечелиха място в един от квалификационните турнири за Световната купа на ФИБА през 2022 г.

На полуфиналите на 18 юни (времето на играта все още не е определено) САЩ ще се срещнат с победителя от днешния 18:10 ч. EDT мач между Бразилия (3-1) и Венецуела (1-2). Всички игри са достъпни на живо в ESPN+.

Срещу Вирджинските острови на САЩ, САЩ скочиха до 24-10 преднина през първата четвърт, и предимството му само се увеличи от там. САЩ завършиха мача с предимство от 58-35 и задържаха Вирджинските острови на САЩ до 24,7% стрелба от терена (18-73 FGs).

„Искахме да играем бързо, " казах Доун Стейли (Южна Каролина), Главен треньор на Американската купа на САЩ и националния отбор. „Мислех, че отборът на Вирджинските острови на САЩ свърши страхотна работа. Притискаха ни, забавяйки ни чрез заглушаване на отскочилото. Мислех, че не се коригираме вероятно малко по-късно през третото тримесечие, където току-що набрахме скорост. Променихме скоростта на играта. Движихме се нагоре и надолу по пода бързо. Имаме няколко лесни кофи. Създадохме възможност да включим нашите големи, и те се обърнаха за нас.”

Наз Хилмън (Мичиган/Кливланд, Охайо) стреля 7 от 8 от линията за свободни хвърляния и поведе САЩ със 17 точки и шест борби. Елиса Кунен (Щат NC/Съмърфийлд, N.C.) добави 13 точки и девет борби, и Грейс Бергер (Индиана/Луисвил, Ky.) също завърши с 13 точки с пет борда и три асистенции. Алия Бостън (Южна Каролина/Сейнт Томас, U.S.V.I.), която играеше срещу по-голямата си сестра, Алексис Бостън, закръгли двуцифрените реализатори на САЩ с 12 точки и осем борби.

Дестани Хендерсън (Южна Каролина/Форт Майерс, Флорида) направи осем асистенции, за да продължи със седемте си точки, и като отбор САЩ изравниха рекорда на Американската купа за жени за опити за свободни хвърляния, стрелба 26-от-34 от линията (.765).

„Има някои акценти в следващия мач, които можем да поправим, “, каза Хилмън. „През целия турнир треньорът ни казваше, че се опитваме всеки ден да ставаме малко по-добри, и днес се почувствах, че сме по-добри от последния ни мач.”

След като САЩ водят с 24-10 след първата четвърт, островитяните отбелязаха 15 точки във втория, за да запишат най-високата си строфа, докато САЩ добавиха 22 точки, за да водят с 46-25 на полувремето.

Напред 60-37 в 3:40 в третия период, САЩ затвориха при серия 11-0, за да продължи 71-37 с оставащи 10 минути.

САЩ ограничиха Вирджинските острови на САЩ до девет точки през четвъртото тримесечие, като същевременно записа най-високия си резултат с 26 точки, за да осигури победата с 97-46.

Даймънд Милър (Мериленд/Съмърсет, N.J.) не игра поради травма на левия глезен и е посочена като ежедневна.

„Знаем, че конкуренцията просто ще става все по-трудна и по-трудна, " казах Вероника Бъртън (Северозападна/Нютон, Маса.). „Знаем, че сме млад отбор. Ние сме неопитен екип, но просто ще следваме плана на играта, който ни дават треньорите, и ще се опитаме да продължим да надграждаме днешния мач.”

В днешните други четвъртфинали Канада (4-0) ще се изправи срещу Доминиканската република (0-3) в 15:10 ч. (всички изброени времена са EDT), и Пуерто Рико (2-1) срещу Колумбия (2-2).

Игрите за бронз и златни медали ще се играят на 19 юни.

Дженифър Ризоти (президент на Connecticut Sun) помощник-треньор за Американската купа на САЩ и женските национални отбори, и главен треньор на Университета на Аризона Адия Барнс попълнете персонала на Американската купа на САЩ.