Стопер на сезона във Висшата лига:Том Хийтън

Heroic Heaton – skysports.com

Когато се изправите срещу повече удари от всеки друг отбор във вашата дивизия, обикновено имате нужда от добър вратар. Бърнли позволи на опонентите си да имат средно 18,1 усилия на мач според WhoScored, 0,1 повече от Съндърланд.

Черните котки имат Джордан Пикфорд, който е единственият редовен вратар в лигата, който е правил повече спасявания на мач (4.6) от Том Хийтън от Бърнли (4.2). Пикфорд, макар и талантлив, не успя да спре спада на Съндърланд към шампионата, все пак Хийтън беше от решаващо значение за Clarets.

Двамата вратари се отличиха при равенство 0:0 в събота, с финия дисплей на Хийтън, който запазва седмия му чист лист от кампанията. Това е същият брой, който Лорис Кариус и Симон Миньоле комбинираха, за да достигнат с четвъртия Ливърпул, които теоретично имат атакуващи инструменти, за да ограничат стратегиите на опозицията за голове.

Въпреки че Бърнли беше трудно да се развали у дома, те обикновено се изправят срещу отбори, които търсят голове, не се задоволява с точка. Такъв беше случаят срещу Манчестър Юнайтед като гост и Евертън у дома в поредните мачове през октомври, в които отборът от Източен Ланкашър открадна четири точки.

През януари, той се изправи срещу първите шест отбора в Арсенал и Манчестър Сити, но допусна само четири гола в четири мача. През този месец той запази чисти мачове срещу Лестър и Саутхемптън, правейки поредица от прекрасни спасявания, когато се изправите срещу последния.

Бърнли са допуснали по-малко голове от която и да е долна част от страничната лента на Мидълзбро. Би било погрешно това да се приписва изцяло на Хийтън, защото отборът беше кошмар за игра срещу в Turf Moor. Въпреки това, когато обичайната отбранителна конструкция отсъства, Хийтън често идва на помощ.