Футболни (футболни) правила

Футболът (Футбол) е един от най-старите спортове в света и с това; също така е един от най-признатите. Върхът на международната игра идва под формата на Световното първенство по футбол. Има и турнири като Евро първенство, Копа Америка и Купата на африканските нации. В страната най-силните лиги идват от Англия (English Premier League), Испания (Ла Лига), Италия (Серия А) и Германия (Бундеслига). В някои части на света спортът е известен още като футбол.

Обект на играта

Целта на футбола е да вкарате повече голове от опонента си в рамките на 90 минути игра. Мачът е разделен на две полувремена по 45 минути. След първите 45 минути играчите ще вземат 15 минути почивка, наречена полувреме. Вторите 45 минути ще се възобновят и всяко време, което съдията сметне за подходящо (време за контузия), ще бъде съответно.

Играчи и оборудване

Всеки отбор се състои от 11 играчи. Те се състоят от един вратар и десет полеви играчи. Размерите на терена варират за всеки терен, но са приблизително 120 ярда дълги и 75 ярда широки. На всеки терен ще имате кутия от 6 ярда до вратата на вратата, кутия от 18 ярда, заобикаляща кутията с 6 ярда и централен кръг. Всяка половина от терена трябва да бъде огледален образ на другата по отношение на размерите.

По същество оборудването, което е необходимо за футболен мач, е терена и футболна топка. Освен това играчите могат да бъдат намерени да носят футболни обувки с шипове, подложки за пищяла и съответстващи ленти. Вратарите ще носят допълнително подплатени ръкавици, тъй като те са единствените играчи, на които е разрешено да боравят с топката. Всеки отбор ще има определен капитан.

Точкуване

За да вкарате топката, трябва да влезе във вратата на противника. Цялата топка трябва да е над линията, за да бъде легитимен гол. Гол може да бъде отбелязан с всяка част от тялото, с изключение на ръката или ръката до рамото. Самата цел се състои от рамка с размери 8 фута висока и 8 ярда широка.

Спечелване на играта

За да спечелите, трябва да вкарате повече голове от тези на опонентите си. Ако резултатът е равен след 90 минути, играта ще завърши наравно, освен в мачовете за купа, където играта може да продължи с продължения и дори дузпи за определяне на победителя. Играчите трябва да използват краката си, за да ритат топката и им е забранено да използват ръцете си, освен вратарите, които могат да използват всяка част от тялото си в рамките на 18 ярда (от които повече можете да намерите в следващия раздел).

Правила на футбола (футбол)

• Мачът се състои от две полувремена по 45 минути с 15 минути почивка между тях.
  • Всеки отбор може да има минимум 11 играчи (включително 1 вратар, който е единственият играч, на когото е разрешено да борави с топката в рамките на 18 ярда) и са необходими минимум 7 играчи, за да се проведе мач.
  • Теренът трябва да бъде направен от изкуствена или естествена трева. Размерът на игрищата е разрешен да варира, но трябва да бъде в рамките на 100-130 ярда дълги и 50-100 ярда широки. Теренът трябва също да бъде маркиран с правоъгълна форма около външната страна, показваща извън границите, две кутии от шест ярда, две кутии от 18 ярда и централен кръг. Трябва също да се вижда място за дузпа, поставена на 12 ярда от двете цели и централния кръг.
  • Топката трябва да е с обиколка 58-61 см и да е с кръгла форма.
  • Всеки отбор може да посочи до 7 заместници. Замени могат да се правят по всяко време на мача, като всеки отбор може да направи максимум 3 смени на страна. В случай, че бъдат направени и трите заместници и играч трябва да напусне терена поради нараняване, отборът ще бъде принуден да играе без заместник на този играч.
  • Всяка игра трябва да включва един съдия и двама помощник-съдия (лайнсмени). Работата на рефера е да действа като часовник и да взема всякакви решения, които може да се наложи да бъдат взети, като фаулове, свободни удари, хвърляния, дузпи и добавени навреме в края на всяко полувреме. Реферът може да се консултира с помощник-съдиите по всяко време на мача относно решение. Работата на помощник-съдията е да забележи офсайд в мача (вижте по-долу), хвърляния за всеки отбор и също така помага на рефера във всички процеси на вземане на решения, когато е необходимо.
  • Ако играта трябва да премине към продължения в резултат на изравняване на двата отбора в мача, тогава 30 минути ще бъдат добавени под формата на две полувремена по 15 минути след определените 90 минути.
  • Ако отборите все още са изравнени след продълженията, тогава трябва да се проведе дузпи.
  • Цялата топка трябва да пресече голлинията, за да се превърне в гол.
  • За извършени фалове играчът може да получи жълт или червен картон в зависимост от тежестта на фаула; това се свежда до преценката на рефера. Жълтият е предупреждение, а червеният картон е изгонване на този играч. Два жълти картона се равняват на един червен. След като играч бъде изгонен, той не може да бъде заменен.
  • Ако топката излезе извън играта на противник в някоя от страничните линии, тогава тя се дава като хвърляне. Ако излезе от игра при атакуващ играч на основната линия, това е удар от врата. Ако се удари от защитаващ се играч, това е ъглов удар.

Правилото за офсайд във футбола

Офсайд може да бъде извикан, когато атакуващ играч е пред последния защитник, когато пасът се изпълнява към тях. Задната зона е предназначена да обезкуражава играчите просто да се мотаят около вратата на противника в очакване на пас. За да бъдат отстрани, те трябва да бъдат поставени зад последния защитник, когато топката им се играе. Ако играчът е пред този последен защитник, тогава той се счита за офсайд и ще се извика свободен удар към защитаващия се отбор.

Играч не може да бъде хванат офсайд в собствената си половина. Вратарят не се брои за защитник. Ако топката се играе назад и играчът е пред последния защитник, тогава се счита, че той не е в офсайд.