Майкъл ван Гервен излезе, за да докаже точка на Световното първенство по дартс

На Световното първенство по дартс миналата година, Майкъл ван Гервен преживя нещо, което не е преживявал от седем години – поражение на финал на Световното първенство по дартс. Но през целия турнир, винаги е изглеждало така, сякаш името на Питър Райт е на трофея, като шотландецът в крайна сметка победи ван Гервен със 7-3 на финала, за да спечели първата си световна титла.

Няма съмнение, че поражението ще нарани ван Гервен. След всичко, той беше действащият световен шампион по това време и се смяташе за доминираща сила в дартса. Да загубиш от Райт по такъв убедителен начин не беше това, което повечето хора очакваха от холандеца, и така разочарованието беше разбираемо.

"Разбира се, много съм разочарован, “, каза ван Гервен след това. „Всичко, което ми липсваше, той извади, завършването му беше феноменално и мога само да се обвинявам. „Имах шест стрелички за хвърляне на брейк в петия сет и ако не рискувате по този начин срещу играч като Питър Райт, няма да спечелите, толкова просто.”

Но докато се подготвяме за следващата част от Световното първенство по дартс на PDC, ван Гервен има шанс да поправи недостатъците отпреди 12 месеца. Той влиза в турнира като фаворит на букмейкърите в коефициентите на PDC World Championship, и едва ли е изненада, като се има предвид неговото родословие в събитието през годините, с три световни титли на името на 31-годишния футболист.

По много начини, ван Гервен има смисъл да докаже в Alexandra Palace тази година, след миналогодишното отпадане на финала. Макар че той все още може да е фаворит, той е длъжен да изпълни този етикет и да достави четвъртата си световна корона, и това ще изисква подобрена производителност като цяло.

Всеки може да загуби световен финал, и е справедливо да се каже, че името на Райт изглеждаше в трофея много рано в миналогодишния турнир, но ван Гервен все още ще се колебае от начина, по който се разпадна под напрежение във финала, характеристика, която обикновено не се свързва с талантливия холандец.

За него беше прилична 2020 г., с две титли на неговото име тази година, след като си осигури победа на UK Open и финалите на Players Championship. И двамата бяха близки, с ван Гервен побеждава Gerwyn Price 11-9 във финала на UK Open, преди да надмине Мервин Кинг в Players Championship с 11 сета до 10.

Докато бяха тесни победи, фактът, че ван Гервин надхвърли границата и в двата показва, че той все още има онази вътрешна стомана, която определя всичките му най-добри победи в миналото, включително триумфите му от Световното първенство. Ако той може да носи вярата и увереността, придобити от тези победи, тогава той би могъл да се поправи за слабото си представяне срещу Райт миналата година.

Дартсът е много игра на увереност, и беше ясно, че ван Гервен загуби много от увереността си в миналогодишния световен финал. Но със солидна 2020 г. зад гърба си, и шанс да утвърди доминацията си в спорта само след няколко дни, той ще потрива ръце пред перспективата за друга световна титла.