Правила за хандбал

Произходът на хандбала може да се проследи до средновековието, но през 1906 г. правилата на съвременния хандбал са създадени за първи път в Дания. Играта е изключително популярна в Северна и Източна Европа, но се играе по целия свят.

Управителният орган на играта е Международната федерация по хандбал, които организират и Световното първенство. Смята се, че днес в света има около 19 милиона хандбалисти.

Хандбалът традиционно се играе на закрито, но има вариации като хандбал на поле и хандбал на плажа (понякога наричан пясъчен), които се играят на открито.

Обект на играта

Целта на хандбала е да спечелите повече точки от опонента си.

Една игра по хандбал е с продължителност 60 минути. Това е разделено на два периода от по 30 минути всеки с интервал от 15 минути. За по-младите играчи, периодът може да бъде намален до 20 минути.

Играчи и оборудване

Стандартните хандбални игри включват по 7 играчи от всяка страна, шестима външни играчи и един вратар. Отборът ще има и 7 заместници, който може да се използва непрекъснато и без да е необходимо да се уведомява реферът.

Около всяка врата има зона с полукръг, понякога се нарича гънка или зона. Има и пунктирана полукръгла линия, която се намира на 9 метра от целта, която е линията на свободните хвърляния.

Топката трябва да бъде изработена от кожа или синтетичен материал и трябва да е с размер, за да се побере в ръката на играча. Това означава, че има три регулирани размера на хандбал. Един за над 8s, където топката е с обиколка 50-52 cm, a II за жени и мъже на възраст от 12 до 16 години, когато топката е с обиколка 54-56 cm и III за мъже на възраст 16 и повече години, с обиколка 58-60см.

Хандбална игра може да се играе с корт, два гола и една топка. Официалните игри ще видят отбори с униформи.

Точкуване

Гол се отбелязва в хандбал, когато топката е хвърлена във вратата на противника.

Спечелване на играта

За да спечелите в хандбал, трябва да вкарате повече от противника си.

Ако хандбалният мач е равен, тогава трябва да има победител; след това се играят периоди на продължения с максимум 2 по 5 минути. Ако резултатите са все още равни, се използва престрелка за определяне на резултата от играта.

Правила на хандбала

• Мачът се състои от два периода от по 30 минути.
  • Всеки отбор се състои от 7 играчи; вратар и 6 полеви играчи.
  • Играчите в полето могат да докосват топката с всяка част от тялото си, която е над коляното.
  • След като играчът получи притежание, те могат да минат, задръжте притежание или стреляйте.
  • Ако играч държи притежание, те могат да дриблират или да правят три стъпки за до три секунди, без да дриблират.
  • Само вратарят има право да влиза в контакт с пода на вратарското поле.
  • На вратарите е разрешено да напуснат вратарското поле, но не трябва да задържат владение, ако са извън вратарското поле.