Печеливш прогон в The Meadowlands

Финалът на TVG в The Meadowlands на 21 ноември събра някои от най-популярните изпълнители на harness racing, които завършиха кариерата си със стил.

Финалът включваше четири от 13-те състезания на картата, като финалът на TVG Open за $320 000 стартира като състезание 2. Манчего, в последния си старт, беше изгонена от тесния Фаворит на равни пари над Атланта в полето на петимата и тя не разочарова, като поведе в отсечката и победи за 1:51,3.

Победата беше нейната 33-та от 56 старта в кариерата и увеличи приходите й до 2,72 милиона долара. Тя започна кариерата си с победа в The Meadowlands и използва 27.0 последна четвърт, за да сложи край на кариерата си с победа на същата писта.

Кобилата беше обучена от Джими Тактер по време на нейните 2 и 3-годишни сезони, но след пенсионирането му дъщеря Нанси се засили и успехът продължи.

„Тя беше страхотна от първия момент, в който стъпи на пистата“, каза Тактер. „Оценявам всеки момент, който прекарах с нея. Такива като нея не идват твърде често.”

Състезание 6, $140 000 TVG Mares Trot, беше взето от Plunge Blue Chip, изборът за 9-5 секунди в полето от шест. Въпреки че победата, нейната 23-та от 48 старта, не беше шок, беше нещо като изненада, когато спечелилият пилот и треньор Аке Сванстед обяви, че това ще бъде последното състезание в кариерата й.

Svanstedt разкри, че Plunge Blue Chip ($5,80) е бил продаден като потенциална кобила и ще се насочи към Anvil and Lace Farm в Лексингтън, Кентъки.

Bettor's Wish имаше натоварена 2020 г. Преди да започне 4-годишната си кампания, той отгледа 58 кобили в Ню Джърси, а в събота вечер той спечели лесна победа в $140 000 Open Темпо, за да приключи състезателната си кариера.

Bettor’s Wish, не по-лош от третия в 44 старта в кариерата, имаше 24 победи с печалба от 2,6 милиона долара. Той ще се отправи към фермата Даймънд Крийк в Пенсилвания, за да работи на пълен работен ден.

„Много ми е тъжно, че го пенсионирам, но е точният момент,“ каза треньорът Крис Райдър, „това е правилното нещо за неговата кариера в селекционера. Има толкова много хубави спомени и той наистина ще ми липсва.”

Маре Пейс от $150 000 показа, че Kissin In the Sand също излезе победител, като се пребори с Shartin N и спечели с ослепителните 1:48,0 за Декстър Дън (който спечели три от четири финала).

Тя ще бъде отгледана с високия тъмен непознат, победителят за 2020 г. ≈.

„Вече казах на Марвин (Кац) и Бъд (Хетфийлд), че мога да тренирам първото бебе“, каза треньорката Нанси Тактър.

Развъждането е мястото, където са парите и макар че ще бъде забавно да се види как се представят потомците на Bettor's Wish и Kissin In The Sand, все още е горчиво чувството да ги видиш как се състезават – и спечели – за последен път.

И четирите са на върха на своите игри, но имайте предвид възрастта. Manchego, Plunge Blue Chip и Kissin In The Sand са пет, а Bettor’s Wish е четири, все още млади.

Няма съмнение, че всички могат да бъдат големи играчи на пистите за години напред, да остаряват грациозно и да поемат по-младите коне, когато навършат шест и повече години. Но в днешно време има добри пари в развъждането и това става все по-очевидно в състезанията с впряга.

Стандартните породи са известни със своята издръжливост и някои от великите са се състезавали на осем, девет, 10 и повече години. Победителят в спорта за всички времена, Foiled Again, се състезава до 14-годишна възраст, задължителната възраст за пенсиониране и колкото повече остаряваше, толкова по-популярен ставаше. Колко популярен? Неговата 100-та победа в кариерата влезе в топ 10 на ESPN SportsCenter.

Виждаме, че чистокръвното влияние идва да впрегне състезанията. Явно има повече развъждане с големите имена. Тази година имаше състезания на залози, в които осем от 10-те стартиращи са били родени само от двама жребци. Това не е лошо нещо, но се чудите дали анкетата на бащата ще стане по-малка през следващите години.

Хубавото – след няколко години ще имаме състезания, в които синовете и дъщерите на тези четири коня ще се изправят в едно голямо състезание. Но нямам нищо против да изчакам няколко години, за да видя как този квартет продължава да се състезава.