Интервю на Матиас Майер | Срещаме австрийската ски звезда с две олимпийски златни

Обединихме се с Dainese да хвърли в светлината на прожекторите светила от целия свят на екшън спортове и приключения – от известни спортисти до епични иновации, които показват амбиция и постижения над и отвъд нормата. Тук говорим с Матиас Майер, австрийският скиор който спечели втория си златен олимпийски медал на игрите в Пьонгчанг.

„Да, това е… различно“, казва звездата на алпийските ски Матиас Майер след кратка пауза за размисъл. „Наистина е различно.“

Току-що попитахме австриеца какъв е животът сега, когато той е двукратен златен медалист от олимпийски игри, след като е добавил злато със супер G от Пьонгчанг към наградата си за спускане от Сочи четири години по-рано.

"Щастлив съм. Никога не съм мислил за това да се случи, но се чувствам различно от преди.”

Животът ви непременно ще се промени малко, когато току-що сте се записали в историческите книги както на родната си нация, така и на най-известното спортно събитие в света.

Ако някога е имало човек, предопределен от разказа да успее на Олимпийските игри, има сериозен аргумент за това да е Матиас Майер.

Бащата на австриеца Хелмут Майер спечели сребърен медал на Игрите през 1988 г. в Накиска в Калгари – първата олимпиада, включваща състезанието Super G в алпийските ски – две години преди раждането на Матиас.

Матиас е израснал на ски, със сребърни прибори от олимпийски игри и световни първенства, осеяни из къщата, а бащата, който е сложил тези награди там, се удвоява като негов неизбежен инструктор по ски.

„Карах ски през целия си живот“, казва той. „Започнах да карам ски, когато бях на две години, след което излизах с няколко приятели всеки ден в планината. Това беше моето детство.

„Когато бях на 10 започнах да се състезавам всеки уикенд. Имахме едно или две състезания и след това всяка година ставаха все повече и разбира се баща ми беше мой треньор, особено в началото. Винаги беше хубаво време.”

Ако запишете събитията от живота на Матиас и ги представите като измислица, завършвайки с скиора, който се противопостави на шансовете да спечели злато на Олимпийските игри, редакторът, на когото сте изпратили историята, вероятно ще ви каже, че историята е била малко предсказуема .

Хлапето, което мечтаеше да тръгне по стъпките на баща си на Олимпийските игри, прави точно това - и след това става още по-добре. Това е твърде очевидна приказка.

Матиас признава:„Олимпийските игри винаги са били специални за мен, защото бях около събитието през целия си живот. Отиването на първата ми олимпиада беше толкова голямо. Това беше много специален момент за мен.

„Там наистина имах добра форма и винаги съм мечтал да спечеля олимпийски медал. Никога не е било много важно за мен да спечеля злато, но когато спечелих в Сочи, беше толкова невероятен момент.

„Това беше първата ми победа. Никога преди не бях печелил Световна купа. Беше лудост.”

За много хора златен олимпийски медал в спорта, който обичат, би бил върхът в кариерата им. За Матиас това беше само началото.

За да подчертая това, което спомена преди, Матиас никога не е печелил на елитно ниво, преди да вземе главната награда в Сочи. Това беше много аутсайдерска победа. През 2013 г., на веригата за Световната купа, Матиас завърши 25-и като цяло в спускането, дисциплината, в която ще спечели злато през следващата година. През целия сезон не беше успял да се качи на подиум в спускане.

Въпреки това той показа потенциала си в супер G, където стана трети в общото класиране.

На фона на олимпийския си успех Матиас спечели първата си победа в Световната купа в алпийските ски, когато спечели спускането на Ленцерхайде в Швейцария, един месец след като спечели олимпиадата в Русия. Той продължи, за да завърши четвърти в супер G и общо пети в спускането.

През 2015 г. Матиас постигна още две победи – първата си в супер G и втората си в спускане, и двете в Заалбах в Австрия, и с победата си в супер-G през 2017 г. в Кицбюел и времето, когато се разтърси в Пьонгчанг следващата година, това беше невъзможно някога да наречем Майер аутсайдер.

„В Пьонгчанг беше различно“, спомня си той. „Защото защитавах златния си медал в спускането. Винаги съм мечтал да взема един олимпийски медал и да отида в Пьонгчанг вече имах това злато. Никога не е била мечта да спечеля второ злато.

„Целих се към това, но просто дадох всичко от себе си. Бях малко по-спокоен, отколкото в Сочи, и това направи разлика.”

И все пак Матиас не е имал лесен път към тези златисти. След успех на гърба на Сочи, Майер получи контузия в края на сезона, когато катастрофира от Световната купа на Вал Гардена в Италия и счупи два прешлена.

Матиас винаги е бил вокален поддръжник и е бил един от първите, които възприеха Dainese D-Air Ski System , иновативна система въздушни възглавници която много от най-добрите скиори и носители на медали сега използват в обиколката на Световната купа, но това беше първият път, когато новата система беше активирана по време на действително състезание.

Въпреки че нараняванията на Майер бяха достатъчно сериозни, за да го извадят от строя в продължение на месеци и да го принудят да се бори отново към здравето и формата си през следващите няколко години и преди Пьонгчан, някои предполагат, че системата на въздушните възглавници може да го е спасила от по-сериозно нараняване на гръбначния стълб.

„От самото начало, когато чух, че Dainese има нещо, което да ни даде повече защита, исках да участвам“, казва Матиас. „Тествах го много пъти и те имат добри хора, които бяха страхотни в превръщането на мисленето ми в реалност.“

Победа в Кицбюел беше начинът на Матиас да покаже, че се е върнал към най-доброто от себе си. И когато скиорът пресече финалната линия на Super G в Пьонгчанг за една минута и 24,44 секунди, с 0,13 секунди по-бързо от най-близкия му съперник Беат Феуз и на 0,18 секунди от норвежеца Кетил Янсруд на трето място, той се върна към олимпийската история.

Разбира се, да видите австриец на олимпийски подиум по ски, не е нищо ново. Страната има пълни 37 златни олимпийски медала на своето име в алпийските ски. Общият брой медали на Австрия от алпийски ски възлиза на монументалните 121 медала. За справка, Швейцария е втора след Австрия в таблицата с медали за всички времена в алпията с 66 медала (22 златни), а САЩ на трето място имат 47 медала и 17 златни.

Златото на Матиас Майер обаче беше първото за страната в мъжкия супер G от 20 години и сложи край на заклинанието на норвежка доминация, при което Норвегия спечели всеки един златен медал при мъжете в супер G от 1998 г. насам.

Последният мъж, който не е норвежец, спечелил Super G, е Херман Майер, австрийски скиор, считан за най-добрия мъжки супер G скиор в историята и един от величията на алпийските ски за всички времена.

Начинът, по който Майер спечели през 1998 г., също не беше обикновен. Австриецът прочуто се отдалечи от една от големите катастрофи на ски в спускането само три дни преди да спечели супер G – и Матиас Майер по някакъв начин успя да повтори почти достатъчно подвига на Майер тази година.

Майер претърпя огромна катастрофа в етапа на слалома на мъжката комбинация на Игрите в Пьонгчанг, като отряза флаг, стреля с топка надолу по склона и извади оператор по пътя към сериозен удар с глава. Два дни по-късно той завърши девети в спускането и не успя да защити златния си медал. Три дни по-късно той спечели втория си златен медал в супер G.

„Много е подобно, но Херман Майер летеше във въздуха на 30 метра, а аз бях във въздуха само на 30 см“, смее се Матиас. „Това е голяма разлика!“

Питаме дали, като се имат предвид доказателствата, Матиас вярва, че бъдещите австрийски надежди за супер G трябва да се опитат да катастрофират в някое или друго събитие няколко дни преди да се състезават на Олимпийските игри.

Той се смее, но събира сетива:„Не. не, не бих направил това. Освен ако не бяха 100% сигурни, че могат да спечелят отново! Но не, не е добра идея.

„Беше наистина лошо за мен. Не бях сигурен дали мога да се състезавам, защото главата ме болеше много силно.

„Получих терапия в началото на състезанието по спускане, но след това успях да се съсредоточа и върху двете. И в спускането, и в супер G обаче бях пълен с адреналин. Бях толкова развълнуван.”

И с основателна причина също. Това вълнение доведе Майер до втори златен олимпийски медал от толкова много олимпийски игри.

„Олимпийските игри са толкова специални“, казва Матиас. „Не е като на Световната купа, където сме група момчета, които се срещат всеки ден на склона за Световната купа. Има толкова много спортове и толкова много хора.

„Това е нещо различно, защото виждате колко усърдно работят всички останали, не само хората в собствения ви спорт, и за мен това го прави толкова специален.“

Що се отнася до Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г.? Дотогава има много неща от Световната купа по ски, но Матиас признава:„разбира се, че е цел“.

В този момент ще бъдете глупаво да го отпишете.

Останете в течение с нашия център Dainese Luminaries за повече от света на амбицията и приключенията.

Следващия месец се срещаме с Трой Броснан, 24-годишният състезател по планинско спускане, който е бил шампион на Австралия четири пъти и иска да превземе света с буря.