Спортистка на годината по лека атлетика за 2017 г.

Wlodarczyk_AnitaW1b-WC17.jpgАнита Влодаржик, снимка от PhotoRun.net

19 декември 2017 г.

Избирането на една лекоатлетка за Спортистка на годината е трудна задача всяка година. И това заобикаляне не е по-различно. Четирима от моите най-добри „финалисти“ – всички с лъскави, но почти равномерни, натрупани през тази шампионатна година удостоверения – биха били достойни да носят короната на AOY през почти всяка друга година. Но според мен вторият финалист е с главата и раменете над останалите. Преди да разкрия моето класиране в това ясно субективно начинание, е добре да направим бърз преглед на показателите за измерване. Отдавна Track &Field News идентифицира три прогресивно претеглени критерия за годишната оценка на водещите изпълнители. Те са

•Прогресиране на марките. Известна тежест се придава на часовниците, височината или разстоянието, постигнато от спортиста през годината. Постепенните подобрения през годината заслужават специални заслуги.
•Състезание за директни срещи. Лека атлетика е нещо повече от просто публикуване на изключителни оценки. Става дума за победа. Като такъв, по-голяма тежест се придава на рекорда на спортиста в състезанието срещу неговите или нейните състезатели от световна класа. Когато се изправихте срещу най-добрите във вашето събитие, победихте ли?
•Спечелени отличия. Ах, но нашият спорт е повече от просто публикува някои победи. В своя зенит, леката атлетика е за нейните най-добри атлети, които се издигат в този най-важен момент, побеждават терена и печелят, когато това е най-важно – в шампионатни състезания, особено глобални събирания. Ето защо най-голяма тежест се придава на значимите отличия, които спортистът получава на най-важните състезания в края на сезона.

Има редица жени, които са автор на впечатляващи години, подправени с искрящи белези, важни победи и желани световни титли. Но всяка имаше лека пукнатина в бронята си, която им попречи да се изкачат до топ 5. Независимо от това, всички са най-достойни за почетно споменаване. По азбучен ред те са:

Ayana_AlmazH1a-WC17.jpgAlmaz Ayana, снимка от PhotoRun.net

•Алмаз Аяна. Водещото й представяне в световен мащаб [30:16.32] във финала на световното първенство на 10 000 метра й донесе короната с 46 секунди над нейната сънародничка и легенда на дистанцията Тирунеш Дибаба. Но победата на Хелън Обири на 5000 м попречи на етиопката да отбележи удвоена дистанция за световно първенство. А отсъствието на 10 000 м в Диамантената лига вероятно е лишило Аяна от титла там.

Coburn_EmmaFV-WorCH17.jpgEmma Coburn, снимка от PhotoRun.net

•Ема Кобърн. Тазгодишният носител на наградата Jackie Joyner-Kersee несъмнено беше водещата лекоатлетка на годината в САЩ. Нейната наелектризираща победа в американско рекордно време [9:02.58; #6 за всички времена изпълнител] във финала на лондонската камбанария ще се помни дълго, особено от американските последователи. Фактът, че 4 други тичаха по-бързо от нея през 2017 г. и липсата на DL титла [Кобърн завърши 4-и] я възпираха от по-високо внимание.

•Kipyegon_FaithFH-London17.jpgFaith KIpyegon, снимка от PhotoRun.net

•Faith Kipyegon. Тази кенийска звезда на средни дистанции излезе от задръстването на финалната линия до 4:02,59 часа, за да спечели титлата от световното първенство на 1500 метра. Тя също участва в опияняващо състезание [3:57.04], за да спечели короната на Диамантената лига на 1500 метра. #2 в световната ранглиста [зад Сифан Хасан] беше единственият й недостатък.

Pearson_SallyR-WorCH17.jpgSally Pearson, снимка от PhotoRun.net

•Сали Пиърсън. Кралицата на Австралия на 100 метра с препятствия ще бъде моят избор за завръщащ се атлет на годината. Нейният решителен поход през кръговете в Лондон й позволи да върне назад американския квартет с препятствия Доун Харпър-Нелсън, Кендра Харисън, Кристина Манинг и Ниа Али. Показвайки формата, която й донесе олимпийското злато през 2008 г., Пиърсън също остана достатъчно силна, за да спечели отново във финала на Диамантената лига. Нейното меко място? Нейният най-добър сезон от 12.48 се класира само на 3-то място, по-добър от Харисън и Жасмин Стоуърс.

Reese_BrittneyQ1-London17.jpgBrittney Reese, снимка от PhotoRun.net

•Бритни Рийз. Никой момент не е твърде голям за този голям геймър. Тя спечели световното първенство по дълъг скок [7,02 м/23'½] и имаше 3 най-добри изпълнения за годината. Смърт в семейството й ограничи участието й в Диамантената лига и тя завърши на разочароващо 5-о място във финала на DL.

Spotakova_BarboraH-Birmingham14.jpgBarbora Spotakova, снимка от PhotoRun.net

•Барбара Спотакова. Неостаряващата чешка звезда с копие спечели, когато се брои най-много:грабна титлата на световното първенство с хвърляне от 66,76 м/219'0" и последва победа във финала в Цюрих за още един трофей в Диамантената лига. Най-добрият й сезон от 68,26 /223'11" беше класирана на #2 в световния списък [Сара Колак:68,43/224'6"]

Следните жени – моите 5 финалистки – бяха особено изключителни лекоатлети през 2017 г. – всички с едва забележимо припадък през съответните си сензационни сезони. Във възходящ ред те са:

Кастър Семеня, снимка от PhotoRun.net

#5. Кастер Семеня. Звездата на средните дистанции от Южна Африка имаше почти безупречна година, тъй като постави отметка във всички квадратчета:постави водещата марка в света на 800 метра [1:55,16], за да спечели финала на световното първенство на 800 метра и не загуби от никого в нейното специално събитие. За добра мярка действащият олимпийски шампион на 800 метра също се състезава в световното първенство на 1500 метра, грабвайки бронза в препълнен финал на финала. О, и тя също беше шампион на Диамантената лига на 800 метра.

Obiri_HellenFV-Brussels17.jpgHelen Obiri, снимка от PhotoRun.net

#4. Хелън Обири. Разностранният кенийец имаше изключителен сезон на открито. Постиженията на Обири както на 3000 метра [8:23.14], и на 5000 метра [14:18.37 #5 за всички времена] бяха световни лидери за 2017 г. И във финала на световното първенство на 5000 метра, невероятният последен километър на кенийката [2:44] беше повече от достатъчен, за да върне световната шампионка на 10 000 метра Аяна Алмаз, когато Обири спечели златото. Следващата й победа във финала на Диамантената лига на 5000 метра [за 14:25.88] беше просто черешката на тортата.

Perkovic_Sandra1c-Stockholm17.jpgSandra Perkovic, снимка от PhotoRun.net

#3. Сандра Перковича . Queen Of The Discus събра още една доминираща година. Начело на световния списък, хърватката завъртя 8 от първите 10 точки за годината [включително топ 5] с нейното 71,41 m/234'3" класиране № 1. Но повече от просто изпъкващи хвърляния, Перкович спечели, когато се брои, със значителни маржове - завоюване на короната на световното първенство [70,31 м/230'8"] и спечелване на финала на Диамантената лига [68,82 м/225'9"].

Stefanidi_Ekaterini-Brussels17.jpgЕкатерина Стефаниди, снимка от PhotoRun.net

#2. Екатерина Стефаниди. Миналата година олимпийската златна медалистка в скок с прът през 2016 г. и шампионка на Диамантената лига се разтърси, след като й беше отказано #1 в световната ранглиста. Но гръцката звезда на трезора превърна това пренебрежение в Track &Field News в мощна мотивация за тази шампионска година. Нейното печелившо изчистване [4.91/16'1¼"] във финала на световното първенство в Лондон не само й даде титлата, но и високият й скок постави нов гръцки национален рекорд, застана като #1 в тазгодишната световна листа и обвързва Стефаниди като 4-та изпълнителка на прескок за всички времена. Възпитаничката на Станфорд също така успешно защити титлата си в Диамантената лига с победен скок от 4,85 м/15'11" във финала на прескока в Брюксел.

Анита Влодаржик, снимка от PhotoRun.net

#1. Анита Влодарчик. Зрелищната полска звезда за хвърляне на чук имаше една мечтана година. Като начало, световната рекордьорка стартира 9-те най-добри хвърляния на годината, като нейният световен лидер за 2017 г. от 82,87 м/271'10" се класира #2 за всички времена след глобалния си рекорд за хвърляне от 2016 г. от 82,98 м/272'2. Златният медалист от Олимпийските игри през 2016 г. спечели титлата от световното първенство с разлика от над 6 фута с победно издигане от 77,90 м/255'7". Правейки това, което никой атлет не можеше тази година, IAAF отказа на Влодарчик почти сигурна корона от Диамантената лига . Как, питате? Хвърлянето на чук не е събитие от Диамантената лига! Поради много от същите причини, посочени тук, полската кралица на чук - която притежава 14-те най-далечни марки за хвърляне на чук за всички времена - беше моят избор за атлетка на Година през 2016 г. Докато всичките ми четирима финалисти имаха изключителни - може би кариера - години, задълбочената проверка на пълномощията на Влодарчик за 2017 г. потвърждава, че няма абсолютно убедителни доказателства, които да подсказват, че Анита Влодарчик не трябва да получи отличието AOY още веднъж тази година. Да вземем назаем езикът и разсъжденията от сладката наука за бокса, вие не отнемате титлата от шампиона, като печелите с точки; за да вземете короната, трябва да нокаутите действащия шампион. А през 2017 г., другата водеща писта и f ield жени едва сложиха ръкавица на Анита Влодарцизк.