Какво е зададена точка във волейбола?

Сет точка може да бъде ключов момент във волейболен мач, тъй като представлява възможност за един отбор да направи голяма крачка към победата. Правилата за зададените точки идват както от световния управителен орган на спорта - Международната волейболна федерация, или FIVB -- и волейбол на САЩ, която наблюдава спорта в Съединените щати.

Волейболни комплекти

Съгласно правилата на FIVB, един регламент по волейбол се състои от до пет сета; първият отбор, който спечели три сета, печели мача. Волейболът на САЩ позволява на турнирите да съкращават мачовете до най-добри два от три. За разлика от тениса, в който комплектът се състои от няколко игри, сетът във волейбола е по същество една игра, съставена от няколко надигравания. Ралито започва със сервиране и продължава, докато топката излезе извън игра. Отбор получава една точка за спечелване на рали.

Спечелване на сет

Всеки сет се играе до 25 точки, освен ако отборите са изравнени при два сета след четири сета - или един сет след два сета според правилата на турнира на САЩ по волейбол. В този случай, решаващият сет за тайбрек се играе до 15 точки. За да спечелите сет, един отбор не само трябва да бъде първият, който достигне необходимия брой точки, също така трябва да има преднина от поне две точки. Например, ако резултатът в сета е 24-21, тогава водещият отбор може да спечели, ако вкара следващата точка, защото ще има 25 точки и преднина от поне две точки. От друга страна, ако резултатът е равен 24-24, тогава следващият отбор, който отбележи, ще има преднина от само 25-24, което означава, че не може да спечели сета. В такъв случай, комплектът продължава, и първият отбор, който изгради преднина от две точки, е победител.

Зададени точки

Всеки път, когато отборът може да спечели сет, като спечели следващата точка, ситуацията е „зададена точка“. В примера 24-21, даден по-рано, отборът с 24 точки е в ситуация на сет. Дори противникът да спечели точката, все пак ще бъде зададена точка, защото резултатът, сега 24-22, все пак ще му позволи да спечели при следващата точка. Ако изоставащият отбор успя да изравни резултата при 24, тогава няма да е заложена точка за никого. Но победителят от следващата точка ще бъде нагоре с 25-24, и това би било точка за този отбор. Няма ограничение за това колко точки може да има в набор, точно както няма ограничение за това колко точки може да има един набор. Отвъд 25 - или 15 в сета за тайбрек - отборите играят, докато някой има две точки предимство, независимо дали това е 26-24 или 30-28 или 120-118 или нещо друго.

Match Point

Свързана концепция е точката на съвпадение. Когато един отбор може да спечели не само сета, но и мача със следващата точка, това е ситуация на мач-пойнт. Да кажем, че отбор води в мач два сета към един и изгражда преднина от 24-15 в четвъртия сет. Това би било мач-пойнт за този отбор - и ще продължи да бъде мач-пойнт за всяка точка, докато другият отбор не изравни резултата.