Челси 4-3 Уотфорд 10 неща:Борби на Хорнетс

JT празнува – metro.co.uk

Челси приключи първия си мач след като беше обявен за шампион с драматична победа с 4-3 над 16-ия Уотфорд – но какво научихме от играта?

Ранната преса на Уотфорд

Уотфорд започна с повече тактическа смелост, отколкото можеше да се очаква от отбор, стартиращ четирима естествено седящи халфове и само един нападател. Том Клевърли притисна Кърт Зума отляво, последван от Дарил Джанмаат на Cesar Azpilicueta, докато на Etienne Capoue също беше позволено да натисне. Валон Бехрами и Абдулайе Дукур седнаха по-дълбоко и бяха щастливи да запазят притежанието си със свободно темпо, с Челси бавно натискане в ранните етапи.

Луда минута за Тери

След заглушен старт, Челси започна да прилича повече на обичайното си аз и Джон Тери отбеляза в предпоследния си мач на Бриджа. Той отбеляза с удар от гредата, след като Уотфорд не успя да изчисти корнер отдясно в 22-та минута. Тържествата бяха отрезвяващи моменти по-късно, когато, след объркване с Натаниел Чалоба, ветеранът насочи топката с глава към пътя на Капу, който стреля с първото си докосване. В рамките на две минути, видяхме както бегла за това защо Тери вкара в 17 последователни сезона, така и, може би, поглед защо е подходящ моментът да си тръгне.

Последни трети трудности

Този момент на опортюнизъм от Капуе представляваше единствения шанс за Уотфорд през първото полувреме. Макар и добре структуриран, Уотфорд пропусна фокусна точка, която им позволи да вкарат ранни топки в опасни зони и да създадат положения. Mbaye Niang често се носеше широко и бара Capoue, Квартетът в халфовата линия на Уотфорд не беше естествено свикнал да достига до голмайсторските позиции, които той освободи.

Челси нарасна в сила

Н’Голо Канте и Чалоба спечелиха по-силно захващане на халфовата линия в последните етапи на първото полувреме. Уилиан видя удара му блокиран от Себастиан Продл през първото полувреме, тъй като Еден Азар излезе на преден план. Избран два пъти с два добри паса на Канте и след това на Уилиан, белгиецът едва не спечели дузпа от Heurelho Gomes, след това плъзга удара си широко, след като пробива вътре. Кенеди влезе зад Нордин Амрабат за първи път и ударът му беше обърнат назад при близката греда в 36-та минута, водещ до корнер, който доведе до началния гол.

Неволи

Уотфорд е допуснал повече голове от стандартни фигури от всеки друг във Висшата лига и тези слабости бяха много очевидни на Стамфорд Бридж. Проблемът им през цялото време не беше толкова да се занимават с първоначалните доставки, но вместо това да остане съсредоточен, докато опасността не бъде напълно предотвратена. Цялото устройство беше твърде бавно, за да се изтласка и изчисти, вместо да приканват опонентите си да пресичат или стрелят. Аспиликуета направи последното, ниският му удар извежда Челси отново напред.

Уилиан беше впечатлен

Безспорно най-постоянният играч на Челси през цялата вечер, живият Уилиан предизвика силен старт на второто полувреме, форсира добро спасяване от Гомес след прорязване отляво. След друг ъгъл, Кенеди центрира и Нейтън Аке докосна топката през вратата, за да отбие Мичи Батшуайи.

Грешките на Аке и Зума

Тери беше виновен за първия гол на Уотфорд, но той не беше единственият отговорен за лошата демонстрация в защита на Челси. Докато Дарил Джанмаат режеше вътре отляво Zouma, не за първи път, определи предизвикателството си твърде бързо, след това Аке наивно го показа на любимия си десен крак и холандецът се сви.

Въздействието на Окака

Двата гола на Уотфорд бяха дошли през два момента на индивидуализъм и докато изглеждаха сдържани, едва когато Стефано Окака се появи, те представляваха редовна заплаха. италианецът, който играе международен футбол при Антонио Конте, остана на голмайсторски позиции и беше награден в 74 минути. Окака удари у дома след отлично центриране от Клевърли, тъй като Уотфорд имаше период на натиск, Бехрами стреля широко от разстояние малко след това.

Още един супер-суб

След като Сеск Фабрегас замени Чалоба, играта се върна в полза на Челси. Испанецът им даде контрола да се качат по-нагоре на терена, неговият свободен удар се преобърна, преди колегата му като резерва Ола Айна да спаси удар от далечно разстояние. Фабрегас обаче спечели победител и след като Канте се бори за топката, Уилиан уволни халфа, който постави удара си в близката греда от точно извън наказателното поле. Имаше време за нежелана драма, тъй като Prodl беше изгонен, но вечерта принадлежи на домакините.

Научени уроци?

И за Челси, и за Уотфорд, Мачът в понеделник беше ободряващ и в същото време, урок за бъдещо подобрение. Уотфорд трябва да бъде много по-фокусиран върху определените фигури, ако искат да напреднат през следващия сезон, което може да ги види отново да сменят главния треньор, ако много фенове изпълнят желанието си. Съмнителната защита на Челси предполага, че е необходима повече дълбочина, за да се състезава на няколко фронта следващия мандат, но засега това заглавие трябва да се опита.