Евертън 3-1 Суонзи Седем неща:Сигурдсон потапя Суонс

Рууни празнува третия – skysports.com

Победителят на Гилфи Сигурдсон в 64-та минута срещу бившия му клуб доказа решаващия момент, когато Евертън победи борещите се за изпадане Суонзи Сити с 3-1 на Гудисън Парк. Ето седем неща от играта.

Дисциплинирани широки мъже

Първото полувреме беше напрегнато, в което и двата отбора изглеждаха добре структурирани без топка. Лучано Нарсинг и Нейтън Дайър бяха щастливи да попаднат в своята трета в защита, за да спрат Куко Мартина и Джонджо Кени, които дават претоварвания. Ето защо Евертън беше принуден да застоява странично преминаване между Идриса Гана Гуей и Морган Шнайдерлин, който не игра с необходимата позитивност през първото полувреме. Когато избраха ранни топки за Доминик Калвърт-Луин, точността на тези пасове остави много да се желае и нападателят първоначално нямаше физическата сила, за да победи Федерико Фернандес, който беше щастлив да го остави. Младият нападател поне получи удара си в 22-та минута, но усилията му извън наказателното поле нямаха силата да смущават Фабиански при липсата на алтернативни възможности.

Яребица в фер дърво

Холандецът Лерой Фер беше най-креативният играч в първото полувреме на гостите, способен да превключва посоката на игра и да избира бързи топки в правилния канал за Лучано Нарсинг. Крайният продукт на неговия сънародник остави малко да се желае, дори ако той принуди да спре по-рано от Джордан Пикфорд след добра игра в комбинация с  Тами Ейбрахам, който беше заменил ранения Уилфрид Бони. Откриването на Суонзи в 36-ата минута дойде като изненада, дори ако не беше по-малко изненадващо, че Фер беше този, който го вкара. След ъгъла на Том Карол, Ашли Уилямс се разсея от бягането на Алфи Моусън и загуби стария си съотборник, който се включи в задния стълб.

Заплаха на Евертън

Доставките на Сигурдсон доведоха до по-вълнуващите моменти за феновете на домакините през първото полувреме, намиране на добри зони със своите свободни удари и корнери, които бяха отречени от последни намеси на такива като Фабиански и Моусън. Исландецът намери Уилямс с отлична топка към задна греда, но уелсецът се отклони частично в офсайд, отказа на Уейн Рууни от шанс за гол. Убиецът с 10 гола щеше да има своя шанс, защото секунди преди полувремето, той комбинира с Арън Ленън, който неумело беше спънат в района от Роке Меса. Дузпата на Рууни беше избутана впечатляващо на гредата от Фабиански, но Калвърт-Луин беше най-бърз до отскока, за да изравни.

Момент на магия

Нямаше много да се разделят двата отбора през първото полувреме, нито първите 20 минути на втория. Евертън беше до голяма степен щастлив да отстъпи владението на Суонс, но гостуващата страна нямаше достатъчно темпо и движение, за да създаде пространство в противниковата половина. Комбинацията от липсата на темпо и в двете атаки и дисциплинирания характер на двете халфове означаваше, че играта ще бъде решена от момент на индивидуална магия. Скъпият талант в отбора на Евертън означаваше, че те бяха по-склонни да осигурят това и те го направиха, когато Сигурдсон се сблъска с Кайл Нотън, за да направи отличен кърлинг с десен крак отвъд Фабиански.

Втори път късмет за Wazza

След като видя, че дузпата му през първото полувреме беше спасена преди откриването на Калверт-Луин, Рууни имаше още един шанс да се впише в протокола, когато Кени беше спънат от Мартин Олсон в зоната. Този път не направи грешка, поставяне на топката здраво в лявата стойка, последвано от категорично тържество. Калвърт-Луин можеше да добави четвърти, след като Naughton беше ограбен във владение, почти допълнително усложнява мрачната зима на Суонзи.

Лебеди в опасност

Видяхме разумен първи час от страна на Пол Клемент, когато Меса, Карол и Фер вероятно бяха по-влиятелни в халфовата линия от сините си колеги. Проблемът беше, че когато имаха тази платформа, те нямаха атакуващи играчи, осигуряващи темпото, движение и качество, необходими за подкрепа на Тами Ейбрахам и задаване на въпроси на арьергарда на домакините. Неуспехът да се възползва от работата на халфовата линия беше наказан в последните етапи, когато главите паднаха и грешките започнаха да се прокрадват, което предполага, че има тревожна крехкост от тази страна.

Коледно лакомство за горната половина Toffees

Това не беше винтидж изпълнение от Евертън и техния стандарт на подаване, за дълги периоди, не беше съвсем в съответствие с техните дългосрочни амбиции. Единствената постоянна черта в представянето им обаче беше тяхната постоянство и енергия без топка, качества, които не винаги са били очевидни в Goodison Park този термин. Трябва да се отдаде заслуга на Сам Алърдайс, защото, след само четири мача начело, те са премахнали всички страхове от изпадане и изглеждат по-конкурентно предложение.