Брайтън 1-2 Нюкасъл:Шест неща

Toon празнува късния победител на Ayoze – Chronklelive.co.uk

Късното завръщане на Нюкасъл в Брайтън ги доведе до победа в решаващ мач на върха в Чемпиъншип – но кои са ключовите точки за разговор?

Дарлоу запази Нюкасъл в него

Брайтън продължи с дузпата на Глен Мъри в 10-та минута, но фактът, че не отбелязаха повече в първите 20, до голяма степен се дължи на Карл Дарлоу. Вратарят отстрани яростния удар на Бруно и спаси от Сам Балдок от близко разстояние. Дарлоу отрече Мъри малко преди полувремето, Knockaert малко след и при 1-0, той поддържаше своята страна в играта достатъчно дълго, за да могат да се завърнат.

Контузията на Поконьоли попречи на Брайтън

Себастиен Поконьоли играеше стабилна роля в ранния контрол на Брайтън, но изчезна с проблем в слабините на 18 минути. Контузията му идва в по-малко от идеалната зона за чайките, като Гаетан Бонг и Лиъм Розениор също аут. На мястото на Поконьоли на левия бек беше наетият на Челси Фикайо Томори, десен бек по търговия с ограничен опит и тийнейджърът естествено се превърна в мишена. ДеАндре Йедлин и Кристиан Ацу комбинираха вдясно, първият пробива напречно за втория, за да стреля към вратата, но право към Дейвид Стокдейл.

Смесена игра за Stockdale

Вратарят спаси удара на Йоан Гуфран от първото полувреме, след това след почивката той задържа свободния удар на Шелви, както и удар с глава от заместника на Туун Дарил Мърфи, който осигури физическо присъствие. Друга работа обаче беше самонанесена, тъй като краткият пас на Стокдейл беше засечен от Gouffran, но вратарят изкупи грешката си и властният Шейн Дъфи завърши изчистването. Всички незначителни съмнения относно вземането на решения се задълбочиха, когато, с Глен Мъри, настроен да отбие топката с глава, той с половин уста го нападна без нужда. След като излезе от линията си, той остави място зад себе си отляво, което Мохамед Диаме откри превъзходно.

Чудната цел на Diame

След удара на Стокдейл, Ацу стреля своенравно с пълна скорост и Диаме знаеше, че с първото докосване, той рискуваше да загуби контрол в претъпкано наказателно поле. По формата на краката му в повторението можеше да се види, че възнамерява да използва силата на удара на Ацу, за да насочи топката в ъгъла, пространството, което Стокдейл беше освободил. Диаме показа забележителна дързост да опита този тип изстрел, да не говорим за скоростта на мисълта, за да го извади. Това не беше случайност – трябва да се помни като един от най-добрите голове в шампионата на всички времена и един от най-важните.

Контрастни субтитри

След еквалайзера, съдбата благоприятстваше смелите. Крис Хютън изпрати съобщението:„изчакайте една точка“, като представи Берам Каял за Сам Балдок. Идеята беше да стегнем халфовата линия, но на практика остави Глен Мъри, който не е известен със скоростта да носи отбор нагоре, изолиран отгоре. По равно, Рафа Бенитес усети инерция да бъде на своя страна и остана с атакуващата смяна, която бе планирал преди изравняването на Дайм. Айозе Перес замени Гуфран и използва безмилостната си енергия, за да накара изморителния ариегард на Брайтън. След пробито центриране отляво от вечно оживения Ацу, Перес заби победителя, за да предизвика делириум сред пътуващите фенове.

Определящ момент?

Във всеки промоционален сезон, обикновено има един или два момента, които се чувстват определящи. Борнемут загуби с 2:0 от Бирмингам през април 2015 г. като загуби точки в седем от 11 мача, но продължи да спечели с 4-2, преди да вземе титлата. След като Мидълзбро имаше пропуск миналия сезон, който накара Айтор Каранка да напусне за мач, испанецът се върна в землянката и наблюдава късния победител при победа с 1:0 над Хъл.

Всякакви притеснения относно последните изяви на Нюкасъл бяха засилени от безмилостната форма на Хъдърсфийлд, чиято игра в ръка и предстоящата среща с Toon предполагаха, че нещата могат да се променят бързо. Поражението на южното крайбрежие щеше да даде инерция на тези страхове, но този 10-минутен обрат извежда отбора на Бенитес на осем точки от териерите. Брайтън остават в добра позиция и ако могат да се научат да не предизвикват прекалено голям натиск късно в бъдещите мачове, те трябва да се качат, но тази победа се стори значима за Нюкасъл.