Ман Сити 2-1 Суонзи:Пет неща, които научихме

Спасителят на град Исус – skysports.com

Победителят в добавеното време на Габриел Жезус помогна на Манчестър Сити да победи с 2:1 над застрашения от изпадане Суонзи – но какво научихме от мача?

Играта отзад работи за Сити

Подходът на Манчестър Сити да започне атаки от централните си защитници беше критикуван, но през първото полувреме, Джон Стоунс и Александър Коларов показаха класа на топката. Когато противникът е наполовина опакован, дуото свърши работата на полузащитниците и бързо смени играта. Те бяха подпомогнати от липсата на темпо и агресията от изолиран Фернандо Лоренте, широките мъже Уейн Рутледж и Гилфи Сигурдсон също не желаят да се затворят.

Сити използва добре широките площи

Помощният десен бек Фернандиньо често вилнееше отвъд Кевин Де Бройне и Рахим Стърлинг, за да разтегне защитата на Суонзи. Визията на Дейвид Силва и темпото на Leroy Sane се комбинират още по-ефективно надолу вляво, последният е нанесъл побой на Кайл Нотън. Изключването на десния бек с Федерико Фернандес позволи на Силва да се плъзне в наказателното поле, показвайки страхотен контрол, за да настроите Габриел Исус за прост завършек. Това беше обещаващ домакински дебют от бразилеца, който работи усилено и държеше топката добре.

Суонзи удържа

Липсата на темпо на Суонзи в предните зони означаваше, че желанието им да седят облегнат, нанесе повече вреда, отколкото полза. Копитата бързо напред? Лоренте щеше да бъде превъзхождан. Отделете повече време, за да играете на прецизен пас? Тези, които притежават, ще бъдат преследвани от хищната фронтова линия на Сити. Само една добра последна защита от Алфи Моусън и спасяване от Лукаш Фабиански, който се справи добре, за да достигне гръмотевичния свободен удар на Яя Туре, задържа лебедите само един.

Суонзи се подобри след интервала

Каквото и да каза Пол Клемент по време на разговора си в отбора на полувремето, проработи. Те започнаха да събират пет или шест мъже в противниковата половина, за да подкрепят Лоренте, фалове на половината линия е знак за подновеното намерение на отбора. Лерой Фер се включи в играта, докато Мартин Олсон направи добри рънове от левия бек с топки, влизащи в наказателното поле, принуждавайки един плах Коларов да отстъпва корнери. От един от тях, Моусън се насочи с тесни стъпки от доставката на Gylfi Sigurdsson в близост до пощата,  исландецът също разклаща гредата от свободен удар.

Късна драма

Точно когато Сити изглеждаше, че е възвърнал контрола си през последните 10 минути, Заместникът на Суонзи Лучано Нарсинг уволни Сигурдсон за добър удар с ляв крак. Моделът на игра се върна към начина, по който протече през първото полувреме, като Сити избута всичките 10 полеви играчи в противниковата половина, когато Серхио Агуеро влезе. Бяха Силва и Исус, най-заплашващите атакуващи играчи на домакините през целия мач, който комбинира за победител. Първият вдигна възхитителен кръст за втория, чийто първоначален удар с глава беше разлят от Фабиански, преди да удари у дома при отскока.

Резултатът беше точно това, което Сити заслужаваше, като носи по-голямата заплаха в баланса на играта. Въпреки това, има насърчение за Клемент и Суонзи да се включат в битката си, за да победят падането.