Шоуто трябва да продължи:Доклад за алтернативен мач за Шпорите срещу Ман Сити

Мачът на Шпорите срещу Ман Сити миналия уикенд беше далеч от забързаното зрелище, което очаквахме, но ни даде поглед върху това защо хората на Пеп Гуардиола приключиха титлата с повече от месец до края.

Като цирков акт от онова минало, Гуардиола и неговия отбор от Манчестър Сити обикалят територията на страната през по-голямата част от този сезон под надписа „най-великият отбор във Висшата лига“ с опозиционни фенове, поздравяващи чистата природа на тяхната игра. Кевин де Бройне, стерлинг, разумен, Агуеро и Исус свързват и ослепяват защитите с брутална лекота, прорязване на задните линии като горещ нож през масло. Още, като второ действие, взето от холивудски филм, имаше ответен удар. Познатите врагове Клоп и Моуриньо нанесоха контраудари, които подчертаха недостатъците на отбора на Гуардиола и сложиха край на надеждите за историческо четворно. Отменете шоуто хора, циркът е отменен в обозримо бъдеще.

За това, което би трябвало да бъде огромен сблъсък между два от най-тактически най-проницателните отбори във Висшата лига този сезон, мачът между Шпорите и Ман Сити беше доста спокоен. Може би Шпорите, като на практика си осигури финал в челната четворка, бяха по-фокусирани върху полуфинала на ФА Къп следващия уикенд; може би Ман Сити, след като се разпадна срещу Ливърпул и Ман Юнайтед в миналите мачове, просто се надяваха да стигнат спокойно до края на сезона и след това да помислят за четворния, който можеше да бъде. Така или иначе, това беше нервна игра, пълна с грешки, която нямаше отличителните белези на сблъсък в тежка категория.

Влизайки в играта без Агуеро или Фернандиньо, пейката на гостите изглеждаше доста изтъркана за отбор, който е похарчил стотици милиони за изграждане на отбор. Феновете на Шпорите се забавляваха иронично, че Стърлинг е на пейката – това е техният младеж Казаия Стърлинг. град, както е традицията им този сезон, държеше безмилостно топката, и трябваше да вкара рано, когато Лорис остана безучастен, когато Сане разби изстрел в дървената дограма. Давид Силва контролираше топката с цялата маска на Рикелме от 2006 г. – малко усилия, но максимални резултати при подаването му.

В края, за всички аплодисменти, натрупани от способността на този град да преминава през отбори, това беше един гол по маршрут, подобен на Тони Пулис, който наруши крайния срок. Шпорите залагаха, като играха висока линия в опит да изтласкат Ман Сити от играта, но това даде обратен ефект като Винсент Компани, този гигант на лидер, пусна дълга топка, която рикошира през задната линия на Шпорите и позволи на Габриел Жезус да се забие с лекота. Нямаше чувство за гняв в домашната публика; тази цел идваше, беше заслужено, и Шпорите трябваше да подобрят играта си.

Само минути по-късно обаче, Стърлинг беше свален от Лорис точно извън наказателното поле, но изведнъж Сити имаше дузпа. Добре, добре добре, сега това събуди гнева в тълпата, както може да направи само съмнително решение за дузпа. Илкай Гюндоган се засили, както направи на Уембли преди пет години за Дортмунд във финала на Шампионската лига, и с лекота удари дузпата в мрежата. Сити от миналия месец сега щеше да очаква удар при 2-0; но отборът на Сити, който загуби с 3-2 от Манчестър Юнайтед миналата седмица, беше в същата позиция, все още бяха нервни, те позволиха на Шпорите да натиснат и със сигурност, точно преди първото полувреме да даде сигнал, Кристиан Ериксен върна един за Шпорите след доста случайно отскок срещу Едерсон. „Завръщането е на момче“ беше разговорът на семейството, седнало до мен. Шпорите усетиха кръв.

В края, идеята за завръщане беше фалшива зора на най-висшия смисъл. Шпорите излязоха, настоявайки за изравняване, усещайки слабост в гостуващата страна, които бяха пълни с несигурност и неувереност, докато излязоха през последните 45 минути. Това чувство обаче утихна, като, като някой с амнезия, който изведнъж си спомня кои са, Сити се събуди около 10 минути след второто полувреме, Стерлинг поема отговорността, като прави бягания, които напълно разкриват Санчес и Вертонген отзад. Габриел Исус беше разточителен, пропускане на ясни шансове един на един, преди самият Стерлинг да пропусне шанс, когато Лорис беше извън позиция и Вертонген беше принуден да изчисти като прокси вратар.

Много по същия начин, по който Ювентус направи промени през второто полувреме, за да промени мача срещу Шпорите в Шампионската лига през последните 16, Гуардиола извади Сане и го замени с защитника Отаменди в 64-ата минута, укрепване на защитата и гарантиране, че Тотнъм е разочарован, само 8 минути по-късно Стърлинг отбеляза отскок и завърши мача 3-1. Шпорите изглеждаха без отговори и последните 10 минути от играта придобиха усещане за тренировъчен мач, тъй като и двата отбора предаваха топката, без да правят много, докато орди от фенове започнаха да си тръгват, знаейки, че играта е приключила и че ранният влак за дома би бил най-добрият вариант.

Хари Кейн, за всички шеги с „претенцията на целта“ в социалните медии тази седмица, беше необичайно неефективен в тази игра, като Ериксен и Али поемат голяма част от тежестта по отношение на опциите за атака на Шпорите. Ламела имаше труден мач, но замяната му със Сон не направи малко за промяна на играта. Въпреки цялата сила на Шпорите на пейката, „отслабената“ скамейка на Сити все пак направи повече за размаха на играта. Верните на Шпорите храбро се опитаха да създадат атмосфера през 90-те, 000 грандиозен стадион, но както при почти всички игри на Уембли, с изключение на Шампионската лига и дербито на Северен Лондон през този сезон, не успя да повтори интензивността на Уайт Харт Лейн.

Почетино, обобщавайки чувството на почти безсилие след играта, просто каза:

„Няма да се оплаквам. Загубихме, защото те бяха по-добри.”

И този мач обобщава общия начин на игра на Ман Сити във Висшата лига този сезон, две загуби без да се броим, те просто бяха по-добри от всеки друг на голямо разстояние.