Ливърпул 2-1 Евертън Шест неща:Ван Дайк открадва шоуто

Идеално начало за Ван Дайк – metro.co.uk

Върджил Ван Дайк не можеше да мечтае за по-добър дебют в Ливърпул, след преместването му с мега пари от Саутхемптън:той отбеляза късен победител срещу съперника Евертън пред Коп, за да изпрати новия си отбор в четвъртия кръг на ФА Къп с победа с 2-1. Ето шест неща от играта.

Ранната организация на Евертън

Надяваме се, че идването на Ван Дайк в голмайсторите Ливърпул ще им помогне да придобият изкуството на защита. Евертън вече знае нещо или две за това, както доказаха през първия половин час, с Джеймс Маккарти, който се поставя в халфовата линия, а Джонджо Кени се състезава добре като десен бек. На Ливърпул липсваше изобретението в средната третина, за да ги разбие и Фирмино падна твърде дълбоко, за да прибере топката в средата на терена, което означава, че никой не е окупирал Мейсън Холгейт и Фил Ягелка, който се защитаваше с малко излишни украшения.

Трескави моменти на Холгейт

Адам Лалана се бореше с физическата страна на играта в началото, но склонността му да пада лесно беше това, което му спечели дузпата след минимално препятствие от Мейсън Холгейт. Джеймс Милнър хладнокръвно отстрани резултатния точков удар в 35-та минута, изпращайки Джордан Пикфорд по грешен път. Холгейт нямаше късмет да допусне дузпата, но имаше и късмета да не бъде предупреден малко след това, след като ненужно бутна Фирмино на трибуните.

Заклинание от край до край

Разгорещеното меле, което последва сблъсъка на Холгейт и Фирмино, катализира по-бързо темпо на играта, което приемаше повече усещане за дерби. В едно второ полувреме от край до край, Червените имаха възможности с Лалана, който пробиваше встрани от близката греда, когато беше насочен към вратата. Този шанс беше създаден от Алекс Окслейд-Чембърлейн, който също изпълни корнера, който нанесе удар с глава в 53-ата минута на Гомес, но завършилият академията на Чарлтън не можа да получи посоката, на която се надяваше. В другия край, Доминик Калверт-Люин имаше интелигентността да се откъсне до задната греда, когато топката мина встрани. Той предизвика Гомес или Робъртсън, който изглеждаше по-уязвим във въздуха от Джоел Матип и Ван Дайк, но последният щрих изостави енергичния напред.

Нападателните инстинкти на Ягелка

Има нещо в загубата на Евертън с 1-0 на Анфийлд, което вижда Фил Ягелка да се превръща в нападател. Централният бек отбеляза отличен изравнителен резултат за времето за контузия в 14/15 и тук, той тръгна на мародерски бягане напред, за да създаде друг нивелир. След криволичещ дрибъл от оживения заместник Адемола Лукман, Jagielka вдигна топката, за да нахрани Gylfi Sigurdsson, който стигна до топката пред Емре Джан, преди да се извие в близката греда. На това доказателство, Големият Сам трябва да играе на върха на Jags в следващото мърсисайдско дерби.

Големият момент на Ван Дайк

Холандският централен защитник заплаши в наказателното поле на противника повече от един път през нощта и грабна първия си гол за една година, след като отбеляза в това състезание за Саутхемптън в Норич миналия януари. Друг корнер на Чембърлейн заобиколи половинчатия скок от Пикфорд, за да намери 26-годишния, който кимна в празна мрежа, за да завърши мечтания дебют. Тепърва предстоят по-големи изпитания на неговата защитна способност – и дали той може да бъде великият лидер, който клубът изисква, за да предизвика големи отличия. Но, като начини за играч на Ливърпул да се представи на феновете, това не е лошо.

Пропусната възможност на Евертън

Сам Алардайс каза преди мача, че не иска повторение, но това би дало шанс на неговата страна да спечели това равенство. Евертън не е вкусвал победата на Анфийлд от 1999 г. но са способни да създадат страхотна атмосфера в Goodison Park и е по-лесно да си представим, че създават проблеми там. Toffees са девети – на седем точки разстояние от падането – и макар че представянето им в петък вечерта не трябва да се обвинява твърде много, неуспехът да се постигне напредък в това състезание представлява пропусната възможност.