Уест Хем 1-2 Челси Девет неща:Сините несъвършени, но здрави

Челси празнува 2-ри – bbc.co.uk

Головете на Еден Азар и Диего Коста помогнаха на Челси да изпревари десет точки на върха във Висшата лига с победа с 2-1 над Уест Хем – но какво научихме от мача?

Силно начало на Уест Хем

Отборът на Славен Билич пресира превъзходно в първите 25 минути. На моменти те притискаха Челси, докато Педро Обианг се бореше добре в средата на терена, докато Аарон Кресуел и Робърт Снодграс правеха следи отляво. Диего Коста, обикновено щрака по петите на централните защитници, даде на Хосе Фонте и Уинстън Рийд твърде много време на топката, докато други играчи не се ангажираха с човека, който владее достатъчно рано.

Нова страна на Фабрегас?

По време на този труден старт, Сеск Фабрегас беше част от причината Челси да не изостане. Той проследи бегачите и отказа на Мануел Ланзини място пред защитата, оставяйки задните трима свободни да се справят с Анди Карол.

Карол неефективен

Мишеният човек често се отклоняваше до задната стойка, когато кръстът влезе, но той често бъркаше в скока си. Не е подпомогнат от лошите доставки от Sofiane Feghouli, Карол беше добре сдържан от Дейвид Луис, Сезар Аспиликуета и един път, Виктор Моисей.

Дефанзивната наивност на Уест Хем

Позицията на Уест Хем за откривателя на контраатака на Еден Азар беше ужасна. Н’Голо Канте се справи добре, засече топката, след което изпрати Педро и Азар далеч, но темпото на дуото трябваше да предизвика предпазливост. Вместо, Уест Хем имаше Обианг и Кресуел, и двамата леви играчи, най-отдалечено, когато се справят с отцепване отдясно. Спорно е дали и Фонте, и Рийд е трябвало да се покачат, но ако е така, Оставането на Cheikhou Kouyate щеше да изглежда необходимо и въпреки това го нямаше никъде. Цялата добра ранна работа на отбора беше отменена от един момент на наивност, когато Азар заобиколи Дарън Рандолф, за да удари у дома.

Влиянието на Челси нараства

След гола, Челси веднага изглеждаше по-уверен в позиционирането си без топка и те затвориха в точния момент. След още 15 минути, те започнаха да представляват заплаха на почивката и да използват пространството зад Марк Ноубъл, на когото му липсваше темпото да се възстанови, когато избута терена нагоре. Друг, който веднъж затвори преждевременно, беше Фонте и Азар влезе, за да пресече за Моисей, който беше отказан от блока на Кресуел след това Педро, от спасяването на Рандолф.

Коста постигна целта си

Справедливо е да се каже, че Коста имаше по-добри мачове за Челси, но той отбеляза 17-ия си гол в кампанията от корнер на Фабрегас в 50-та минута. След няколко добри примамки от Луис и Гари Кейхил, Обианг по невнимание хвърли топката в опасната зона и Рийд загуби Коста, който обърна топката. След поредното откъсване, водено отново от Канте и Азар, Коста се обърна в кутията и стреля от близко разстояние.

Челси се облегна назад

Освен този момент, Челси рядко атакуваше след втория гол, въпреки че Фабрегас имаше спекулативен късен опит след прекъсване на резерва Уилиан. Други пристигащи Курт Зума и Неманя Матич замениха тримата най-бързи играчи на отбора – Мозес, Педро и Азар. Излизанията на триото изглеждаха изненадващи, като се има предвид, че много от по-добрите моменти на Челси са произлезли от откъсванията. Краката на Уест Хем бяха уморени в последните етапи с някои неправилни пасове – това може да е било използвано допълнително.

Лошият краен продукт на Уест Хем

Фактът, че „чуковете“ не отбелязаха гол в последните етапи, се дължи до голяма степен на добрата защита на наказателното поле от централните защитници на Челси, включително властния Кейхил. Въпреки това, когато чуковете заеха добри позиции, техните доставки и изстрели от обсега бяха с лошо качество. Най-добрите им усилия дойдоха, когато ударът на Фегули беше блокиран на линията от Моузес в 61 минути, преди Фонте да отбележи гол момент по-късно, след това Ланзини отбеляза утешителен гол в добавеното време.

Какво означава

Уест Хем се нуждаеше от добър резултат - ако не толкова за очевиден, непосредствена цел като политически причини. Разбираемо е, че преместването на стадиони е било трудно за привържениците и е имало нужда те да спечелят лондонско дерби като този, за да повдигнат усещането в клуба. Вместо това „чуковете“ бяха разочаровани от пропуски в защитата и липса на качество в последната третина.

Има елементи от представянето на Челси, които Антонио Конте ще иска да подобри – можеха да са по-бързи към топката в началото и да предложат повече на почивката през второто полувреме. В целия този несъвършен дисплей обаче, винаги можехме да видим отбор, който се защитава здраво и работи неуморно един за друг. Именно върху тези качества Челси гради своя поход към финалната линия.