Шелби Хулихан:Уверено готова за първи път

Houlihan_ShelbyQ-USAo18.JPGShelby Houlihan, 1500 м серия, USATF Outdoors 2018, снимка от PhotoRun.net

На практика във всяка сфера на живота самочувствието е сензационен личен атрибут. Не нахалство, имайте предвид. Но просто чиста, неподправена увереност:това вътрешно знание, което сте подготвили правилно, култивирали сте таланта си и сте готови да изпълнявате. Звездата от изгряващата дистанция Шелби Хулихан, подкрепена от нарастващия си успех на пистата през последните няколко години, има тази увереност.

Houlihan_ShelbyQ-USAout18.jpGShelby Houlihan, 2018 USATF на открито, 1500 метра, снимка от PhotRun.net

Не е трудно да се разбере как Хулихан придоби този безценен атрибут:последните 24 месеца бяха време на разцвет за 25-годишната бивша звезда на щата Аризона. Преди по-малко от 2 години 23-годишният тогава атлет влезе в олимпийския отбор, като завърши като вицешампион на Моли Хъдъл в изпитанията на 5000 м през 2016 г. - постижение, което накара Хулихан да пролее сълзи от радост и облекчение точно след финалната линия . На голямата сцена в Рио многостранната млада състезателка успя да се класира до финала на 5000 м, където завърши 11-а. Следващата зима на шампионата на USATF на закрито в Албакърки 2017, Хулихан завърши впечатляващо удвояване на дистанция на височина, отпушвайки злобни ритници, за да спечели както шампионските състезания на 1 миля, така и в 2 мили. На миналогодишния национален шампионат на открито тя издържа на парната баня в Сакраменто по-добре от повечето и отново отприщи бързо [61 втора последни 400 м], за да завоюва короната на 5000 м, оставяйки Rowbury, Simpson, et. ал. след нея. На миналогодишното световно първенство в Лондон младата звезда на дистанцията отново се класира до финала на 5000 м и завърши 13-и. Връщайки се в Албакърки през изминалата зима, Хулихан се удвои отново и отново победи в двете предложени дистанции, като по същество успешно защити титлите си от 2017 г., като спечели както на 3000 м, така и на 1500 м.

Houlihan_ShelbyQ1-USAout18.jpGShelby Houlihan, 2018 USATF Outdoors, снимка от PhotoRun.net

Връща се тази седмица в родния си щат Айова, след като е поставила 5 златни медала от национално първенство в куфара си за трофеи през последните 17 месеца и победи международното поле за качество на Диамантената лига, за да спечели 1500 метра с водещото в света 3:59.06 на Prefontaine Classic миналия месец, малката Хулихан е готова да се представи на най-високо ниво тук, в Де Мойн, докато се опитва да направи още един дубъл на национално първенство:1500 метра и 5000 метра.

В допълнение към очевидния си талант и задълбочена подготовка, Хулихан има и тайно оръжие:обожаваща тълпа, която вече демонстрира нетърпението си да аплодира родната си дъщеря. "Състезавах се тук в гимназията - на щафетата на Дрейк и щатската среща. Така че бягах много около този овал, разкрива местният жител на Сиукс Сити. "И да се върна и някак да накарам тази тълпа в родния град да ме вкорени, да ме аплодирате, когато съм на линия е просто страхотно." Колко фенове на Houlihan ще присъстват? "Не съм сигурен колко фенове. Звучеше много, когато бях на стартовата линия [за нейното предварително състезание на 1500 м]. Семейството ми определено е тук:родителите ми, всичките ми братя и сестри, и моите лели, чичовци и братовчеди. Ще бъде голяма тълпа."

И в първия ден Хулихан им даде нещо, за което да се развеселят. В началния си кръг на 1500 м – първото от 3 състезания, които ще проведе този уикенд – състезателката на Bowerman Track Club започна да тъгува в задната част на пакета, без проблеми, но достатъчно близо, за да държи под око всички. Почти последен при звънеца, Houlihan се изкачи на последното отсечка, но все още беше 5-та с оставащи 200 метра. Не се притеснявайте, когато имате най-добрия удар от групата. Излизайки в лента 2 извън последната крива, Houlihan знаеше, че е време да тръгне, докато превключва на по-ниска предавка в очевидно безпроблемно ускорение, което я задвижи покрай всички за победата. Колко мощен беше нейният заключителен ход? Големият й пробив до края на последната обиколка 59.32 й позволи да плъзга последните 10 метра за победата.

С усмивки след това Хулихан предложи своята гледна точка за състезанието. „Предстои ми една натоварена седмица, така че просто се опитвам да спестя възможно най-много енергия и наистина да не излагам всичко до може би последните 100 метра. Просто се опитвам да преценя всичко и да ги държа в обсега на целия време“, предложи широко отвореният и ухилен победител, който сега автоматично се класира за съботния следобеден финал. „Държах под око отпред, не им позволявах да ме изпреварят. И знаех, че ми остава много. Така че не се притеснявах много за това. Просто се опитвах да се поставя в добра позиция за моя завършващ удар."

Протежето на Джери Шумахер продължава да разширява и усъвършенства впечатляващия си обхват на средни дистанции. 21-годишна шампионка на NACAC от 2014 г. на 800 метра [2:03.00] - разстояние, на което рядко се състезава - Хулихан показа, че може да поддържа непрекъсната скорост в шампионатно състезание от две обиколки. Въпреки това тя също така направи финала на 5000 м в последните две световни първенства и спортува скоро да бъде подобрен 5K PR от 15:00.XX. И не забравяйте, че тя е настоящият световен лидер на 1500 метра. Господи, какво е най-доброто ти разстояние? „Не знам“, заявява Хулихан, наистина озадачен. „Любимата ми е 15. Чувствам, че знам как да го управлявам малко по-добре от 5K. И не съм имал много възможности да правя 800. В момента наистина харесвам 1500.”

Но каквото и да е разстоянието, това е онзи искрящ удар, който изглежда винаги придава на Houlihan това специално предимство. „Днес беше добре, защото можех да спестя толкова много енергия до последните 100 метра, когато минах. Все още имах голям ритник там“, казва Шелби Хулихан с усмивка. „И се надявам, че мога да се възстановя добре и да имам този удар и в събота и неделя.“

Със защитаващия шампион и бъдещ член на Залата на славата Джени Симпсън, Кейт Грейс, Бренда Мартинес и други в съботния финал на 1500 м и с Мариел Хол, Кариса Швайзер и др. ал. във финала на 5000 м в неделя Шелби Хулихан вероятно ще има нужда от тези ритници. I